Przygotowanie ścian
Malowanie trzeba zacząć od idealnie gładkiej powierzchni. W przypadku ścian, oznacza to wykonanie gładzi gipsowych, a przy innych podłożach, ich staranne wyszlifowanie, tak aby cała powierzchnia była jednolicie równa i gładka pod palcami.
Gruntowanie ścian
Malowanie surowych tynków nie jest dobrą metodą. Dlaczego? Ponieważ tynki będą zasysać wilgoć z farby, powodując że krycie nie będzie jednolite i na całej powierzchni ściany, mogą być widoczne miejsca lepiej pokryte farbą, jak i te gorzej. Zagruntowanie ścian przed ich malowaniem jest skuteczną metodą, którą zawsze powinniśmy stosować, niezależnie od pomieszczenia i rodzaju ścian. Zamiast stosować bezbarwny grunt, można od razu zakupić grunt biały lub wymieszać go z odrobiną białej emulsji. W ten sposób tworzy się dla późniejszego malowania jeszcze lepszy podkład, dzięki czemu farby będą mieć jeszcze intensywniejszy kolor.
Stosuj dobre taśmy malarskie
Nie ma chyba gorszej pracy, niż odrywanie taśmy malarskiej po zakończonej pracy. Tym bardziej, jeśli okazuje się że taśma malarska odkleja się w kawałkach lub jej brzegi podwinęły, a farba podciekła, tworząc nierówną linię. Aby takich przypadków uniknąć, należy wcześniej wykonać próbę i przykleić testowo kawałek taśmy na ścianie, aby po kilku godzinach ją odkleić. Jeśli udało się to zrobić bez żadnych problemów, oznacza to że można taśmę wykorzystywać do dalszych prac.
Dodatki do farb
W Polsce nie są jeszcze popularne, ale na zachodzie cieszą się coraz większą sympatią. Zasługą uszlachetniaczy do farb jest również to, że dzięki nim na pomalowanej powierzchni ściany lub sufitu, nie odbija się faktura szczotki lub wałka malarskiego. Zaletą tego rodzaju dodatków jest również spowolnienie czasu wysychania farby, dzięki czemu uzyskujemy jednolity kolor i krycie na całej powierzchni.
Zabezpiecz podłogę
Podczas malowania trudno uniknąć sytuacji, w której z pędzla lub wałka może ściekać farba. Aby nie zanieczyścić podłogi, konieczne jest jej właściwe zabezpieczenie. Czym najlepiej? Nie tanimi i cienkimi foliami malarskimi. Są one bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne, a gromadząca się na nich farba może być później łatwo roznoszona na pozostałe pomieszczenia. Aby tego uniknąć, lepiej rozłożyć na podłodze stare prześcieradła, dywany, koce oraz inne chłonne materiały, zapewniające jeszcze lepszą ochronę podłożu.
Malowanie okien drewnianych
Przy malowaniu ram okien drewnianych, ciężko uniknąć wyjeżdżaniu pędzla na szybę. Aby później nie musieć ich długo czyścić, warto szybę tuż przy krawędzi zabezpieczyć taśmą malarską. Po pomalowaniu wszystkich ram, taśmę można oderwać, bez potrzeby zdrapywania zaschniętej farby żyletką.
Przechowuj farby osobno
Kiedy mieszasz farbę z różnymi pigmentami, pamiętaj aby ich resztki przechowywać w osobnych pojemnikach i opisać je nie tylko kolorem, ale również zaznaczyć, w którym pomieszczeniu były stosowane. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie odnaleźć tę farbę, która była wykorzystana do malowania sypialni lub kuchni.
Przygotuj wałki do pracy
Jeśli malujesz za pomocą wałków, pamiętaj o ich odpowiednim przygotowaniu. Nowe wałki, nieużywane wcześniej, mogą mieć dużo luźnych włókien. Należy je wcześniej dokładnie oczyścić, inaczej przykleją się do mokrej od farby ściany. Umycie wałków pod bieżącą wodą, wyciśnięcie i pozostawienie do wyschnięcia to najlepsza metoda.
Brudne ściany wymagają odtłuszczenia
Żadna farba nie będzie dobrze wiązała się z brudnymi i tłustymi ścianami. Chcąć prawidłowo przygotować ściany do malowania, należy umyć je wcześniej wodą z rozpuszczonym w niej szarym mydłem. Takiego zabiegu szczególnie wymagają ściany w kuchni, kotłowni i wszystkich pomieszczeniach, w których chociażby palono papierosy. Umycie ścian, ich zagruntowanie i dopiero późniejsze malowanie, znacznie bardziej poprawia przyczepność farby.
Nie maluj pędzlem pełnym farby
Jeden z najczęściej popełnianych błędów, to malowanie pędzlem w całości wypełnionym farbą. Prawidłowy sposób malowania pędzlem jest taki, aby farba znajdowała się wyłącznie na jego włosiu i to w cienkiej warstwie. Nadmiar farby trzeba odsączyć, na przykład na specjalnej tarce lub sitku malarskim.
Malowanie narożników
Aby uniknąć ściekania farby do narożników, należy rozpocząć ich malowanie w pewnej odległości, kilku centymetrów. Dzięki temu farba może być równomiernie rozprowadzona na ścianie i nie będzie spływała w dół po narożniku.