1. Mówienie „dzień dobry”
Na klatce schodowej, po wejściu do przedszkola czy szkoły, na ulicy i w sklepie, dziecko powinno jako pierwsze powiedzieć „dzień dobry” osobie, którą zna. To przejaw dobrego wychowania, ale i szacunku dla osób, z którymi ma styczność - sąsiadami, nauczycielami, sprzedawcami czy osobami, które są znajome dla jego rodziców.
2. Używanie magicznych słów - proszę, dziękuję, przepraszam
Roszczeniowe podejście do życia jest coraz częstsze wśród najmłodszych. Uznają, że wszystko im się należy, co nie jest zachowaniem wziętym z poradnika dobrych manier. Przychodzą do przedszkola czy na urodziny do koleżanki czy kolegi i mówią do obcych osób „daj to”, „chcę to” i tak dalej. Warto zachęcić dziecko własnym przykładem, że mówienie proszę i dziękuję lub przepraszam jest pożądane, a nawet wymagane. Jeśli same będziemy mówiły do dziecka proszę bardzo, dziękuję Ci, przepraszam za..., z czasem zacznie zachowywać się w ten sam sposób.
Monkey Business Images @ shutterstock.com
3. Ustępowania starszym
W tramwaju, czy autobusie nie powinnyśmy dopuszczać do sytuacji, w której nasze dziecko rozsiada się na siedzeniu, a osoba starsza stoi obok. Należy kulturalnie zwrócić maluchowi uwagę, żeby zwolnił miejsce innej osobie. Dla dziecka z czasem stanie się to całkiem naturalne.
4. Zachowanie przy stole
Mlaskanie, jedzenie rękami, nieużywanie odpowiednich sztućców to największe „grzechy” savoir vivre. Dziecko powinno wiedzieć, jak zachować się przy stole. Dajmy mu dobry przykład, ładnie nakrywając do obiadu, podając wszystkie sztućce także przedszkolakowi i nie korzystajmy z telefonu przy jedzeniu. To nauczy syna lub córkę, jak elegancko jeść.
Liderina @ shutterstock.com