Pytania bez odpowiedzi
Samotni rodzice narażeni są na niewygodne pytania ze strony swoich pociech. Dziecko widząc, że inne dzieci mają dwoje rodziców, pyta o swojego tatę, gdzie jest, kim jest i najgorsze: kiedy je odwiedzi. Te pytania nie zawsze są kłopotliwe, jeżeli rodzice zachowują właściwe relacje, gorzej robi się w momencie, gdy ojciec jest nieznany bądź świadomie wypiera się swojego ojcostwa a kontakty ogranicza do przelewu bankowego (alimenty).
Być w dwóch miejscach jednocześnie
Samotne matki często muszą być w kilku miejscach jednocześnie. W szkole, pracy i na zakupach. Czasami niestety nie da się pogodzić wszystkich obowiązków i trzeba coś odpuścić kosztem czegoś innego. Kobiety narażone są wtedy na krytykę ze strony społeczeństwa bądź nawet swojego dziecka.
Trudności zawodowe
Samotnym rodzicom zdecydowanie trudniej znaleźć stałe zatrudnienie. Pracodawcy słysząc, że ktoś samotnie wychowuje dziecko, zazwyczaj szuka kogoś innego na to stanowisko. Samotne matki mają mniej czasu, nie mogą zostawać po godzinach a czasem nawet muszą brać urlop na żądanie (np. gdy dziecko zachoruje). Taki brak akceptacji i wsparcia ze strony pracodawców przekłada się na problemy finansowe samotnej kobiety i jej dziecka.
Dzień ojca, dniem matki
Dylematy związane ze świętowaniem w przedszkolu, szkole ważnych świąt rodzinnych, spędzają sen z powiek nie jednej samotnej matce. Na uroczyste akademie zazwyczaj przychodzi sama bądź w towarzystwie dziadków dziecka. Jest to sytuacja kłopotliwa i niezręczna, inne dzieci dopytują gdzie jest tatuś a niekiedy nawet wyśmiewają i wyszydzają dziecko.
Mieć wszystko na głowie i ciut więcej
Samotna matka musi myśleć o wszystkim. W monecie gdy rodzice są we dwoje, dzielą się obowiązkami, tak by każde miało po równo i nie było to uciążliwe i przytłaczające. Samotne rodzicielstwo zazwyczaj wiąże się z tym, że wszystkie obowiązki przechodzą na jedną osobę, która czasami po prostu nie jest w stanie im sprostać.