1. Boisz się zostać sama
Wydaje Ci się, że samotność to coś znacznie bardziej przerażającego niż związek. Nawet, jeśli jest on toksyczny i Cię wyniszcza. Cóż, wypadałoby skorzystać z pomocy terapeuty, ponieważ paniczny lęk przed samotnością nie jest oznaką emocjonalnej równowagi. Warto się go wyzbyć, by nie wisieć na partnerze w chorobliwy sposób.
2. Czujesz się od niego zależna
Wydaje Ci się, że bez niego Twój świat runie. Nie zdołasz się utrzymać, skończyć szkoły, stracisz przyjaciół i poczucie bezpieczeństwa... to niebezpieczne oznaki silnej zależności od tego człowieka. Tym bardziej powinnaś się z tym zmierzyć i przekonać na własnej skórze, że w samotności raczej odżyjesz i realnie staniesz na nogi, niż odwrotnie.
Billion Photos @ shutterstock.com
3. Oszukujesz się, że "nie jest tak źle"
Wmawiasz sobie, że niektórzy partnerzy są bardziej toksyczni, więcej piją, biją swoje kobiety, a Twój "tylko" szantażuje Cię emocjonalnie? Oszukujesz się, a niestety z czasem może dochodzić do większej przemocy w tym związku.
4. Martwisz się opinią innych
Obawiasz się tego, co powiedzą o Tobie inni ludzie? Nazwą Cię starą panną? Uznają, że skaczesz z kwiatka na kwiatek? Że nie potrafisz ułożyć sobie życia? A co Cię właściwie obchodzi ich zdanie? Jeżeli jesteś tak zależna od opinii innych, to również powinnaś podjąć się psychoterapii.
5. Myślisz, że już nikt Cię nie zechce
Wiele kobiet myśli w takiej sytuacji, że już nikt inny ich nie zechce. To oszustwo, ponieważ szczęśliwe związki budują ludzie w różnym wieku i w rozmaitych sytuacjach życiowych. Nie daj sobie wmówić, że już nie masz szans na szczęście, bo np. przekroczyłaś trzydziestkę. Lepiej mieć na nie nadzieję w każdym wieku, niż pozostać w relacji, która kompletnie Cię wyniszcza.
Vgstockstudio @ shutterstock.com