1. Dziki
Dziki bywają agresywne; potrafią zaatakować zwykłych spacerowiczów, zwłaszcza kiedy mówimy o samicach z młodymi. Jeśli spotkasz dzika, spokojnie się wycofaj – pamiętaj, że małe mogą się skrywać gdzieś w okolicy.
2. Żmije
Jad żmij jest bardzo toksyczny; dla dzieci i osób starszych może stanowić śmiertelne zagrożenie. Charakterystyczne ukąszenie można rozpoznać po obecności dwóch drobnych ranek.
3. Wścieklizna
Ta wirusowa, nieuleczalna choroba może nas dopaść w wyniku ugryzienia przez zakażone zwierzę – dzikie albo domowe.
pixabay.com
4. Szerszenie
Szerszeń występuje pospolicie w całej Polsce. Jest szczególnie groźny dla osób uczulonych na jego jad, może bowiem spowodować wstrząs anafilaktyczny. Głębokie użądlenie szerszenia boli jeszcze bardziej niż to pszczoły czy osy; rana bardzo mocno piecze.
pixabay.com
5. Niedźwiedzie brunatne
Grasują po Tatrach i Beskidach, choć niektóre okazy wędrują aż na Roztocze i w Sudety. Podobnie jak w przypadku dzików, największe niebezpieczeństwo stwarzają samice pilnujące młodych. Czasem niedźwiedzie chcą pożywić się ludzkim mięsem; innym razem atakują ludzi podchodzących do nich w trakcie żerowania.
6. Kleszcze
Roznoszą one wiele chorób, w tym wyjątkowo uciążliwą boreliozę. Symptomem zakażenia jest rumień wędrujący – charakterystyczna obwódka wokół zakażenia – zwykle współwystępuje on z objawami grypy.
7. Skaleczenia
Podczas spacerów po lesie możesz nadepnąć na stare wnyki, zarobić głęboką ranę i złapać zakażenie pałeczką tężca. Żeby tego uniknąć, należy szczepić się na tę ewentualność co 10 lat.
pixabay.com