Należy w tym wypadku dopasować zabudowę kuchni do jej kształtu i wielkości. Nie każdy jej układ może być odpowiedni akurat w Twoim przypadku. Właściwie to odległości pomiędzy urządzeniami kuchennymi są tutaj ważnym aspektem. Skupiając się na praktyczności powinniśmy zachować odległość rzędu 1 - 2 metrów od lodówki do zlewozmywaka, podobna przestrzeń powinna również dzielić te urządzenia od kuchenki. Najlepsze w tym przypadku byłoby ustawienie urządzeń tak, aby tworzyły między sobą swoisty trójkąt.
W kuchniach wąskich, w których nie możemy sobie pozwolić na szerszą zabudowę, powinniśmy zdecydować się na meble jednorzędowe. Zabudowa w kształcie litery L będzie miała lepszy wygląd i zastosowanie w przestronniejszych kuchniach - wtedy krótsze ramię powinno mieć ok. 120 cm, a dłuższe 200 cm. Wygoda i praktyczność wiąże się też z odpowiednim doborem urządzeń do naszej kuchni.
Przeanalizuj potrzeby rodziny i wybierz tylko te, których naprawdę potrzebujecie, a automatycznie w kuchni zrobi się więcej wolnej przestrzeni. Kuchenka z piekarnikiem, czy piekarnik z oddzielną płytą grzewczą? Tu już wszystko zależy od dostępnych środków i potrzeb.
Nie można zapomnieć o ważnym sprzęcie AGD, jakim jest zmywarka. Znajdź trochę miejsca dla tego urządzenia nawet, gdy posiadasz stosunkowo małą kuchnię. Pozwoli ona znacznie zaoszczędzić czas i pieniądze, przy okazji można ją zabudować w szafce.
Pamiętaj też o ergonomii. Dla przykładu, wysokość blatów powinna być dopasowana do wzrostu użytkowników w domu, tak by po wszystko można było sprawnie sięgnąć. Sprawdź czy szafki w kuchni są funkcjonalne i odpowiednio umiejscowione oraz czy mają pełen wysuw i amortyzację przy zamykaniu.