Własny dom, czy mieszkanie, to miejsce kojarzące się zwykle ze spokojem, bezpieczeństwem i relaksem. To tu po całym, ciężkim dniu pracy powinnaś znajdować ukojenie. Taka jest teoria, a jak wygląda praktyka, wie każda pani domu. Trzeba ugotować obiad, pozmywać, wyprać, poprasować, zetrzeć kurze, umyć podłogi, wyczyścić kafelki w łazience i pochować wszystko to, co tylko na chwilę ktoś położył na komodzie tydzień temu. Jak to wszystko zorganizować, by nie postradać zmysłów?
Planowanie obowiązków domowych
Dobry plan to podstawa. Najgorszym, co możesz zrobić jest odkładanie wszystkiego na przysłowiowe "jutro". Obowiązki zaczynają się wówczas kumulować, ilość rzeczy do zrobienia narasta i widząc ich ogrom coraz trudniej jest Ci się zabrać za pracę. Usiądź wygodnie z ciepłą herbatą i ułóż plan działania. Obowiązki rozłożone w czasie nie będą Cię tak bardzo przerażać, co więcej, systematyczne skreślanie kolejnych punktów z listy będzie działało na Ciebie motywująco. Układając harmonogram prac, możesz wspomóc się rozpiskami dostępnymi w internecie. Na pewno znajdziesz tam wiele ciekawych inspiracji.
Pamiętaj też o tym, że regularne porządki znacznie usprawnią Twoją pracę, obowiązków będzie mniej, a czas ich wykonywania ulegnie skróceniu. Dzięki temu wszystkiemu łatwiej też będzie Ci zebrać się do pracy, a także osiągnąć pewnego rodzaju rutynę. Są osoby, które większość porządków wykonują w sobotę. Zajmuje im to wówczas kilka godzin, co czasem bywa kłopotliwe, przy ciekawszych planach na weekend. Inni natomiast są zwolennikami poświęcania codziennie po kilka chwil na prace domowe, by nieustannie cieszyć się czystym wnętrzem i mieć wolną sobotę.
Podział obowiązków wśród domowników
Jest to ważny punkt, o którym wiele kobiet, zapomina. Bo tak szybciej, bo lepiej, dokładniej itd. Jest to błąd, który często prowadzi do nieporozumień, frustracji, a nawet rozpadu rodziny. Od samego początku w związku powinien istnieć jasny podział obowiązków. Tak samo dzieci, już od najmłodszych lat można angażować, choć symbolicznie, tylko po to, by czuły, że też mają do zrobienia coś ważnego. Te pierwsze lata, kiedy dziecko garnie się do pomocy, są etapem, w którym kształtuje się wiele zachowań. Jeżeli wtedy nauczymy malucha, że jego zadaniem jest tylko zabawa, trudno będzie mu wytłumaczyć 15 lat później, że powinno być jednak inaczej.
Zatrudnij pomoc
To rozwiązanie dla wszystkich tych, którym brak czasu lub po prostu chcą też odrobinę odpocząć. Jeżeli wracasz późno z pracy, a masz jeszcze jakieś hobby lub wolisz poświęcić wolną chwilę bliskim, pomyśl o zatrudnieniu kogoś do pomocy. Coraz popularniejsze jest to, by sprzątanie mieszkania w Warszawie, zlecać profesjonalistom. Niektórzy z początku mają opory przed tym, by ktoś obcy po nich sprzątał, jednak po pierwszym razie, widocznych efektach i przy świadomości zaoszczędzonego czasu, pryskają one niczym bańka. Możesz korzystać z usług raz w tygodniu, raz w miesiącu lub przy większych, generalnych porządkach np. przed świętami, kiedy to masz naprawdę dużo na głowie.
Najlepiej wprowadzić w życie wszystkie trzy powyższe rady. Nabrać dystansu i nie dźwigać wszystkiego na własnych barkach. Życie jest na to zbyt krótkie.