Tkanki dotknięte cellulitem z powodu zaburzeń krążenia są niedotlenione i niedożywione - skóra w tych miejscach wymaga szczególnej troski. Nierównomiernie rozkładająca się tkanka tłuszczowa uwidacznia się w postaci zgrubień i guzków. Skóra przypomina wówczas skórkę pomarańczową. Podczas rozrostu tkanki tłuszczowej obserwuje się uszkodzenie i odkształcenie włókien kolagenowych i elastyny, co przy zaawansowanych stadiach bywa bolesne.
Gdy masz problem z pomarańczową skórką, koniecznie zaprzyjaźnij się z twardą szczotką i poświęć więcej czasu i siły na masaż tych partii ciała. Szczotka niewątpliwie jest świetną bronią w walce z cellulitem, lecz by nie przegrać tej walki na starcie, atak musi się odbywać na wielu frontach. Szczotkowanie ciała jest jedną z istotnych składowych - obok odpowiedniej diety, ćwiczeń i pielęgnacji.
Poprzez szczotkowanie ciała usprawniamy pracę naczyń, zapobiegając tworzeniu się podskórnych zastoin i obrzęków, które w efekcie przyczyniają się do powstawania cellulitu wodnego. Jeśli stosujesz preparaty antycellulitowe, używaj ich zaraz po masażu szczotką, aby dodatkowo wzmocnić efekt. Wówczas skóra ud i pośladków jest dobrze rozgrzana i ukrwiona, bez zalegającej warstwy rogowej. To sprawi, że aktywne składniki kosmetyków będą transportowane do głębszych warstw skóry. Tkanki będą lepiej odżywione, włókna elastynowe wzmocnione, a cellulit mniej widoczny.
Niestety pierwszy kontakt ze szczotką nie należy do przyjemnych. Skóra buntuje się, złości i czerwieni. Zanim przywyknie do szorstkiej szczotki, będzie mobilizować swoją strukturę, produkować liczną armię kolagenu, elastyny i substancji podporowych, aby odeprzeć wroga. To jest jej naturalna reakcja obronna na ten ostry atak, a efektem ubocznym tej zaciętej walki jest mocny, gęsty naskórek i jędrne ciało. Wystarczy 5-10 minut dziennie, aby niebawem cieszyć się gładką skórą.
Jak wykonać masaż antycellulitowy? Masując partie ciała dotknięte cellulitem, wykonujemy okrężne ruchy od kolan ku górze. Brzuch masujemy zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Masaż można wykonać na mokro, pod prysznicem. Ma to być intesywny masaż, trwający ok 10 min.
Należy pamiętać o ukojeniu i nawilżeniu skóry po masażu, tym bardziej, że pobudzona szczotką lepiej i głębiej wchłonie cenne składniki kosmetyków antycellulitowych.