Aranżacja domowej siłowni
Oczywiste jest to, że w domu czy mieszkaniu zazwyczaj nie mamy tyle wolnej przestrzeni co w profesjonalnej siłowni. Nie oznacza to jednak, że nasza domowa siłownia nie może być w pełni funkcjonalna. Dzięki odpowiedniej aranżacji pomieszczenia można w sensowny sposób zagospodarować dostępną przestrzeń i wykonywać różne ćwiczenia w ciągu dnia.
- Miejsce na siłownię
Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie, gdzie powinna się znajdować siłownia. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest pomieszczenie w garażu lub piwnicy, ponieważ jest oddzielone od przestrzeni mieszkalnej. Gdy mamy taką możliwość, to skorzystajmy z niej. Jeśli wybór padnie na inne pomieszczenie, np. sypialnię, to pamiętajmy o odpowiedniej izolacji akustycznej.
- Powierzchnia pomieszczenia
Wiele osób zastanawia się, ile metrów kwadratowych wolnej przestrzeni trzeba mieć, by móc w ogóle myśleć o urządzaniu własnej siłowni. Przede wszystkim to zależy od tego, jakie ćwiczenia chcemy wykonywać, a co za tym idzie, jaki sprzęt musi się tam znaleźć. Zazwyczaj, by móc ćwiczyć w miarę swobodnie, trzeba wydzielić przestrzeń o wymiarach 2,5 × 3 m. Oczywiście, im więcej, tym lepiej.
- Wentylacja
Jest niezwykle ważna dla komfortu ćwiczeń. Chodzi nie tylko o to, by w pomieszczeniu było okno, ale także kratki wentylacyjne i nawiewniki. Stały, dobry dostęp do świeżego powietrza poprawi jakość treningu i nasze samopoczucie w trakcie ćwiczeń.
- Izolacja akustyczna
Zanim zaczniemy jakiekolwiek ćwiczenia, trzeba najpierw zabezpieczyć podłogę przed zniszczeniem. Najlepiej wyłożyć ją gumowymi matami albo korkowymi. Dobrym rozwiązaniem jest także zamówienie specjalnej wykładziny. Dzięki temu unikniemy wgniecenia paneli czy pęknięcia płytek. Gumowa mata pozwoli także uniknąć zbędnego hałasu w trakcie odkładania sprzętów o dużej masie na ziemię.
- Wydzielenie strefy ćwiczeń i strefy relaksu
Jeśli mamy taką możliwość, to podzielmy naszą siłownię na dwie strefy: jedna będzie służyła do treningu, a druga do odpoczynku. W części treningowej niech staną sprzęty, których nie będziemy chować czy składać po treningu jak ławka czy rowerek stacjonarny. W strefie relaksu będziemy mogli odpocząć między seriami ćwiczeń czy już po zakończonym treningu.
Sprzęt do pierwszej siłowni – jak dobrać
Przejdźmy teraz do najważniejszej części artykułu, czyli doboru sprzętu do ćwiczeń. Odpowiedź na pytanie, co powinno się znaleźć w domowej siłowni, zależy od tego, jakie ćwiczenia chcemy wykonywać (inny sprzęt jest potrzebny na fitness, inny do crossfitu). Oferta przyrządów do ćwiczeń jest bardzo bogata, wiele z nich możemy używać bez przeszkód w domowym zaciszu. Najlepiej zacznijcie więc od podstawowego sprzętu, z czasem będziecie dokupować następne akcesoria i urządzenia.
Mata treningowa – potrzebna do wykonywania wielu różnych ćwiczeń: rozciągających, wzmacniających i siłowych. Warto zainwestować w matę antypoślizgową, by zwiększyć bezpieczeństwo treningu w czasie dynamicznych ćwiczeń. Mata zajmuje niewiele miejsca, można ją łatwo zwinąć i przechowywać np. w szafie.
Roller – przyrząd do automasażu różnych części ciała. Do wyboru są modele gładkie oraz te z wypustkami. W zależności od wybranego modelu roller można wykorzystać do aktywacji układu mięśniowo-powięziowego przed treningiem lub rozluźnienia rozgrzanych mięśni po zakończeniu ćwiczeń.
Hantle i sztangi – trudno wyobrazić sobie bez nich domową siłownię. Do wyboru są różne rodzaje, ich wagę należy dobrać indywidualnie do potrzeb i zamierzonych celów.
Ławeczka do ćwiczeń – kolejny sprzęt, który daje wiele możliwości trenowania. Dobrym wyborem są modele regulowane, które umożliwiają wykonywanie ćwiczeń pod różnym kątem.
Drążki – najtańszą opcją jest drążek rozporowy, który montuje się do ościeżnicy drzwi. Na drążku można wykonywać m.in. ćwiczenia wzmacniające oraz dodatkowe, kształtujące sylwetkę.
Taśmy treningowe – umożliwiają wzmocnienie różnych części ciała, zwiększenie elastyczności i rozluźnienie powięzi. Zakup taśm treningowych to niewielki wydatek, a w dodatku nie zajmują one dużo miejsca. Osoby, które chcą uzyskać większe obciążenie, mogą wykorzystać kilka taśm jednocześnie.
Poręcze do pompek – niewielki sprzęt, który wspomaga wykonywanie pompek na różne sposoby.
Skakanka – kolejne z akcesoriów do ćwiczeń, które nie zajmuje dużo miejsca i można zabrać dosłownie wszędzie. Rytmiczne podskoki pozwalają m.in. zwiększyć wytrzymałość stawów oraz poprawić wydolność układu oddechowego.
Piłka lekarska – powinniście ją nabyć, jeśli zastanawiacie się nad treningiem oporowym lub ogólnorozwojowym. Wiele ćwiczeń kształtujących i wzmacniających ciało, w tym kręgosłup, można wykonać przy użyciu takiej piłki.
Rowerek treningowy – bardzo popularny sprzęt do ćwiczeń, który pozwala w przyjemny sposób spalić dużą liczbę kalorii. Bardzo często jest pierwszym wyborem w domowej siłowni.
Bieżnia – umożliwia zwiększenie siły biegowej poprzez zwiększenie stopnia nachylenia bieżni. To bardzo praktyczny sprzęt, który pozwala na imitowanie chociażby biegów górskich czy trailowych.
Stepper – urządzenie chętnie wykorzystywane przez kobiety, umożliwia wzmocnienie i wyrzeźbienie nóg oraz pośladków. Dostępne są różne modele – zaczynając od małych – kompaktowych po bardzo profesjonalny sprzęt z różnymi opcjami pomiaru wydolności.
Twistery – te małe obrotowe krążki umożliwiają pracę nad swoją talią. Część modeli wyposażona jest w specjalne linki, a bardziej zaawansowane modele mają także specjalny drążek do przytrzymywania.
Orbitrek – to sprzęt, który pozwala uruchomić różne partie mięśnie, w tym nóg, pośladków, rąk czy brzucha.
Bez względu na to, jaki sprzęt stanie w domowej siłowni, ważne, by miał on swoje miejsce. Przykładowo hantle i ciężary warto ułożyć np. na półce od najlżejszych do najcięższych czy kupić specjalny stojak na hantle lub większe ciężary.
Jak ubrać się na trening
Dla własnego komfortu w trakcie ćwiczeń, warto zadbać o skompletowanie odzieży. Najlepszą inwestycją jest zakup profesjonalnej odzieży sportowej, gdyż jest ona wykonana z najlepszej jakości materiałów, które są wspierane przez nowoczesne technologie ułatwiające skórze oddychanie i odprowadzenie potu na zewnątrz. Ubrania do ćwiczeń marki 4F są lekkie, przewiewne. Materiał jest na tyle wytrzymały, że nawet w trakcie intensywnego treningu nie rozciąga się, a po praniu nie traci swoich właściwości.
Dobierając elementy odzieży, warto pamiętać o tym, że ubranie powinno dobrze leżeć – nie może krępować ruchów, ale też nie powinno być zbyt luźne. Kupując odzież online, warto dokonać na początek pomiarów swojego ciała, by móc wybrać odpowiedni rozmiar. Dzięki temu wykonywanie ćwiczeń będzie wygodniejsze. Bez względu na to, jaki trening chcecie wykonywać, w sklepie internetowym marki 4F znajdziecie elementy odzieży na trening domu o ciekawym designie. Poniżej przykładowa stylizacja.
Zostańcie w domu i bądźcie aktywni
Własna siłownia w swoim domu to duży komfort, gdyż można ćwiczyć, kiedy się chce i jak się chce. Wszystko zależy tylko od tego, jaki sprzęt się tam znajdzie. To dobra opcja, kiedy nie ma możliwości skorzystania z profesjonalnej siłowni. Zanim przystąpimy do kompletowania sprzętu, warto zastanowić się, jakie partie ciała chcemy trenować i jaką powierzchnię mamy do zagospodarowania. Tworząc na początku dobry plan, jego realizacja będzie znacznie sprawniejsza.
A jeśli szukacie pomysłów na treningi w domu, to przeglądnijcie filmy wideo zamieszczone na stronie i ćwiczcie razem z ambasadorami marki 4F: https://4f.com.pl/4ftrenujzdomu