Styl życia a kondycja skóry
Nie zawsze tak do końca zdajemy sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na kondycję skóry ma nasz styl życia czy sposób odżywiania. Zwykle liczymy na to, że dobrej jakości kosmetyki oraz profesjonalne zabiegi raz na jakiś czas rozwiążą wszelkie problemy. Tymczasem niekorzystny wpływ na stan skóry ma chociażby szybkie tempo życia. Dużą część dnia spędzamy w pracy, jesteśmy często narażone na długotrwały stres, co z kolei odbija się też na ilości i jakości snu. Nierzadko w tym wszystkim brakuje też miejsca na zadbanie o właściwą dietę. Sięgamy zatem po żywność wysoko przetworzoną, pomijając niezbędne w zdrowej diecie warzywa i owoce. Fast foody zastępują nam zbilansowane menu, a napoje pełne kofeiny – wodę. Tę z kolei również warto pić w dużej ilości dla zachowania w dobrej kondycji nie tylko skóry, ale też całego organizmu. Nie bez znaczenia są również papierosy oraz zanieczyszczenia powietrza. Wszystkie te czynniki zwykle nakładają się na siebie, przyspieszając proces starzenia się skóry. Nawet dobrej jakości krem przeciwzmarszczkowy może mieć problem ze zwalczeniem skutków takich zaniedbań.
Nie tylko zmarszczki – jakie inne niedoskonałości skóry zwalczać?
Mogłoby się wydawać, że zmarszczki to podstawowa niedoskonałość, z którą najczęściej walczymy. Jednak nie tylko one powodują, że wyglądamy na starsze niż w rzeczywistości lub zmęczone. Stres, niedosypianie i mała ilość wody mogą powodować, że wokół oczu pojawią się przebarwienia, obrzęki i cienie. Częstym objawem jest też pogłębienie tzw. doliny łez. Przebarwienia zresztą mogą pojawiać się na całej powierzchni twarzy, zwłaszcza gdy przesadzamy z nikotyną czy opalaniem się. Warto zawsze pamiętać o kremach z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Przy spożywaniu zbyt małej ilości wody i niewłaściwej pielęgnacji skóry może z kolei dojść do jej przesuszenia. A stąd już niedaleka droga do powstawania podrażnień, stanów zapalnych i reakcji alergicznych. Brak właściwego nawilżenia skóry otwiera drogę wolnym rodnikom, które niszczą zdrowe komórki i przyspieszają proces starzenia. Z tego powodu krem przeciwzmarszczkowy powinien nie tylko ujędrniać, ale też odbudowywać skórę, by wzmocnić jej naturalne mechanizmy obronne.
Jaki wybrać krem przeciwzmarszczkowy?
Chcąc prawidłowo zadbać o skórę, warto sprawdzać skład kosmetyków, jakie zamierzamy stosować. Wśród składników aktywnych działających korzystnie na ujędrnianie skóry należy wymienić kwas hialuronowy. Nawilża skórę i wspiera utrzymanie jej prawidłowego poziomu nawodnienia, ale też uelastycznia ją i sprawia, że cera jest przyjemna w dotyku i odporna na podrażnienia. Kolagen to natomiast naturalnie występujące białko, które także odpowiada za jędrność skóry. Warto też zwrócić uwagę na to, czy krem na zmarszczki nie zawiera składników, które mogą potencjalnie szkodzić. Ma to znaczenie na przykład dla kobiet w ciąży, ale nie tylko. Jest to też ważne dla alergików i osób ze skórą wrażliwą, skłonną do powstawania podrażnień. Dla kobiet w okresie menopauzy z kolei dobrym rozwiązaniem przeciwzmarszczkowym będą kosmetyki o działaniu inspirowanym nieinwazyjnymi zabiegami medycyny estetycznej. W ten sposób zapewnią natychmiastowe efekty w postaci wygładzenia cery i jej nawilżenia, ale też po kilku tygodniach regularnego stosowania pozwolą zauważyć efekty stymulacji naturalnych procesów odnowy skóry. Bezpieczny, hipoalergiczny krem tego typu można będzie stosować zarówno rano, jak i wieczorem.