Kąpiele stóp
Zima i jesień to czas, w którym stopy potrzebują kąpieli. Nie chodzi o zwykłą kąpiel połączoną z myciem całego ciała, ale o wymoczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem soli do kąpieli bądź aromatycznego płynu. Po około 15 minutach stopy są gotowe do dalszych zabiegów.
Usuwanie zgrubiałego naskórka
Po kąpieli można przystąpić do usuwania zgrubiałego naskórka przy pomocy pumeksu lub tarki do stóp. Tarka lub pumeks powinny mieć odpowiednią grubość – jeśli będą zbyt grube, pokaleczą stopy, natomiast słabe, nie spełnią swojego zadania. Jeżeli zgrubiałego naskórka jest niewiele, można pozbyć się go przy pomocy peelingu.
Leah-Anne Thompson @ 123rf.com
Pedicure
Perfekcyjny wygląd stóp dopełnia pedicure. Powinno się rozpocząć go od usunięcia skórek z paznokci i obcięcia paznokci. Krańce paznokci powinny być jedynie lekko zaokrąglone, by nie wrastały się w skórę. Paznokcie powinno się wyrównać pilniczkiem, a następnie wygładzić polerką. Na koniec można pomalować je bezbarwną odżywką lub lakierem w dowolnie wybranym kolorze.
Nawilżanie skóry
Stopy codziennie powinno się nawilżać kremem z mocznikiem lub inną silną substancją czynną. Dzięki kremom skóra stanie się elastyczna i odporniejsza na pęknięcia i podrażnienia.
Odciski i pęcherze
Jeżeli na stopach pojawią się odciski lub pęcherze, można pozbyć się ich, korzystając ze specjalnych wkładek i plastrów. Wystarczy przykleić je na stopę w podrażnionym miejscu. Gdy pęcherze powstają w czasie rozbijania nowych butów, można spryskać obuwie specjalnym preparatem zmiękczającym skórę i tworzywa.
Nadmierne pocenie
Stopy silnie się pocą – zwłaszcza w czasie upałów lub zimą w trakcie noszenia nieprzepuszczającego powietrza obuwia. Aby pocenie było mniej uciążliwe, można stosować specjalne antyperspiranty do stóp lub zasypki, które można stosować również we wnętrzu buta.
Vitaly Valua @ 123rf.com