Niska temperatura prania
Wrogiem śnieżnobiałego koloru firanek jest zbyt wysoka temperatura prania. Powinno się je czyścić w temperaturze 30-40oC, używając do tego celu proszku do prania białych tkanin lub specjalnej soli do firan. Jeżeli firanka jest wykonana z bardzo delikatnego materiału, wskazane jest jej pranie ręczne (można wykorzystać również tryb prania ręcznego w pralce).
Przywracanie bieli
Jeżeli firana pożółkła lub poszarzała, można przywrócić jej biały kolor, używając do prania proszku do pieczenia. Roztwór z jednego opakowania proszku do pieczenia, 5 litrów wody i miarki proszku do prania powinien posłużyć do namaczania firany przez 15 minut. Po tym czasie firanę można wyprać w pralce w proszku do białych tkanin lub w łagodnym płynie. Gdy firana jest zabrudzona tłuszczem, do prania można dodać nieco płynu do naczyń. Gdy tłuszcz jest świeży, można usunąć go za pomocą mąki, która wchłonie brud.
Nylon, stylon i tergal
Czyszczenie firanek z materiałów takich jak nylon, stylon i tergal powinno się zakończyć płukaniem w wodzie z dodatkiem garści soli lub octu (0,5 szklanki octu na 5 litrów wody). Sól lub ocet usztywnią firanę i ułatwią jej układanie, dodatkowo zapobiegną elektryzowaniu i utrwalą kolor.
Suszenie
Firany powinno się suszyć, rozkładając je na ręcznikach. Jeżeli się je wiesza, powinny być nieco wilgotne – dzięki temu nie pogniotą się i ładniej będą układać się na oknie.