Budzisz się zbyt wcześnie? Stres i przemęczenie to zazwyczaj główni winowajcy
Może się wydawać, że sytuacja, w której budzimy się o zbyt wczesnej godzinie, wcale nie jest taka zła. Przecież dzięki temu można spokojnie przygotować się do pracy i wyjść z domu o odpowiednim czasie. W rzeczywistości nie jest jednak tak różowo, ponieważ zbyt krótki sen sprawia, że wyglądamy gorzej i tak samo się czujemy. Krótki sen sprawia, że brakuje nam siły na sprostanie wszystkim wyzwaniom dnia, poza tym jest przyczyną rozdrażnienia i gorszej koncentracji. Co ważne, zbyt wczesne budzenie się, obok problemów z zaśnięciem i częstym wybudzaniem się ze snu, jest jednym z objawów bezsenności.
Jeżeli budzisz się zbyt wcześnie, a potem nie możesz już zasnąć, to należysz do sporej grupy osób. Nadmiar obowiązków, praca w złych warunkach i wyczerpanie fizyczne oraz emocjonalne to jedne z najczęstszych przyczyn bezsenności, w tym także zbyt wczesnego wybudzania się. Dość częstą przyczyną zbyt krótkiego snu są także problemy rodzinne i finansowe. Pamiętaj jednak o tym, że niekiedy przyczyną krótkiego snu może być zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu, objadanie się na noc i intensywny wysiłek fizyczny w godzinach wieczornych. Zanim pójdziesz spać, wywietrz sypialnię, unikaj też ciężkostrawnej kolacji i intensywnych ćwiczeń na krótko przed położeniem się do łóżka.
Trudno jest Ci zrelaksować się po ciężkim dniu? Jeśli chcesz cieszyć się długim i nieprzerwanym snem, nie musisz od razu sięgać po tabletki na receptę. Aby uspokoić się, szybko zasnąć i spać do 8 godzin bez przebudzenia, zastosuj lek na bezsenność z doksylaminą.
Zbyt wczesne wstawanie może być objawem różnych chorób
Zdarza się, że zbyt wczesne wstawanie ma związek z wystąpieniem poważnej choroby. Stosunkowo często z problemem tym zmagają się osoby z depresją, chorobą afektywną dwubiegunową, nerwicą i zaburzeniami lękowymi. Różne objawy bezsenności mają także pacjenci z chorobami płuc, układu krwionośnego i przewodu trawiennego. Kiepskiej jakości sen to również zmartwienie osób z zespołem niespokojnych nóg oraz z przewlekłymi stanami zapalnymi. Jeśli leczysz się na jakąś chorobę albo podejrzewasz jej pojawienie się, pamiętaj o tym, że to lekarz decyduje o tym, jakie tabletki na receptę na sen możesz stosować.
Śpij dłużej i spokojniej – czasem wystarczy zmiana nawyków
Bezsenności doświadcza coraz więcej osób. Co ciekawe, częściej dotyka ona kobiet niż mężczyzn. Na zaburzenia snu podatne są zwłaszcza kobiety w wieku menopauzalnym, ponieważ dochodzi wtedy do zaburzeń hormonalnych. Jednak na ogół bezsenność i zbyt wczesne budzenie są problemem krótkotrwałym i można sobie z nim dość łatwo poradzić. Ustabilizowanie rytmu okołodobowego, odpowiednia dieta, wygodny materac i stosowanie się do różnych zaleceń mających na celu zapobieganie kłopotom ze snem to prosta droga do sukcesu. Wypróbuj też lek na sen Noctis Noc, który pomoże Ci szybciej zasnąć!