Łysienie telogenowe, a stres - przekleństwo naszych czasów
Jako, iż łysienie telogenowe potencjalnie posiada wiele zróżnicowanych przyczyn, w jego zapobieganiu ważne będzie przede wszystkim minimalizowanie ryzyka ich wystąpienia. Gwałtowne wypadanie włosów stanowi powszechną reakcję na stres - zarówno w formie przewlekłej, jak i w postaci nagłej, mocnej traumy. Niestety, życie nie zawsze pozwala na przewidzenie nadchodzącego wstrząsu, na szczęście jednak nad stresem związanym z wymogami codzienności można z powodzeniem zapanować.
Dieta, choroby, leki - jak zapanować nad łysieniem telogenowym?
Kolejnym krokiem, który powinniśmy podjąć dla dobra naszych włosów, jest z całą pewnością holistyczna dbałość o zdrowie naszego organizmu. Wypadanie włosów typu telogenowego może pojawić się w przypadku wystąpienia niedoborów makro- lub mikroskładników (np. żelazo, siarka), utraty wagi, a także zmian alergicznych na skórze ciała czy głowy.
Łysienie tego rodzaju może także świadczyć o rozwijającym się w ciele poważnym procesie chorobowym, jak choćby cukrzyca lub któraś z chorób autoimmunologicznych. Wynika z tego, że w dążeniu do zachowania zdrowych i gęstych włosów liczą się nie tyle zaawansowane technologicznie zabiegi czy drogie kosmetyki pielęgnacyjne, ale przede wszystkim racjonalne gospodarowanie zasobami organizmu na co dzień. By zapobiec wypadaniu włosów, warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się proporcjom substancji koniecznych na stałe w diecie.
Podstawą do rzetelnej oceny całości stanu zdrowia powinny stać się przy tym kompleksowe badania przeglądowe, które pozwolą wykluczyć obecność niezdiagnozowanej choroby lub zaburzenia. Jeśli natomiast leczymy się już ze względu na dolegliwość przewlekłą, również przyjmowane leki mogą wpływać na wystąpienie łysienia telogenowego. Właściwą drogą postępowania w tym przypadku będzie rozmowa o naszych wątpliwościach z lekarzem prowadzącym, a także ewentualna konsultacja u trychologa lub dermatologa.
Najczęstsze przyczyny telogenowego wypadania włosów:
- utrata wagi,
- głodówka,
- poród (objawy od 2 do 5 miesięcy po porodzie) ,
- stres,
- zachwiana gospodarka hormonalna,
- choroby.
Łysienie androgenowe - czy można mu zapobiec?
Choć łysienie androgenowe to najczęstsza spotykana przyczyna wypadania włosów, skuteczny sposób na powstrzymanie tego procesu wciąż znajduje się poza zasięgiem współczesnej nauki. Pocieszający jest tu fakt, iż badania nad tym zagadnieniem nie przestają nabierać rozpędu.
Problem ten, kojarzony na ogół z bolączkami męskiej części populacji, w rzeczywistości dotyka również wielu kobiet. Ponieważ jego genezy upatruje się w genetycznie uwarunkowanej reakcji organizmu na powstanie w nim dihydratestosteronu, efektywne zahamowanie jego działania na mieszki włosowe może okazać się upragnioną odpowiedzią.
Osoby, którym dokucza wypadanie włosów typu androgenowego, mają obecnie do dyspozycji kilka terapii spowalniających utratę włosów, w tym Minoksydyl i Finasteryd. Nic nie stoi na przeszkodzie, by podejmować przy tym próby wspomagania ich działania rozmaitymi zabiegami, jak mezoterapia mikroigłowa czy będąca w fazie badań stymulacja komórkami macierzystymi.
Źródło: https://mozgi.pl/jak-zapobiegac-wypadaniu-wlosow-i-powstrzymac-lysienie-9B8D
Mózgi.pl to serwis, który dostarcza informacji na temat zdrowia, urody, żywienia i diety. Artykuły w serwisie opierają się na publikacjach naukowych (przy każdej informacji znajduje się jej źródło), a jednocześnie są napisane w bardzo przystępny i przejrzysty sposób. Co więcej, każdy czytelnik może zgłosić propozycję tematu do zbadania przez Researcherów serwisu