Zalety zabawek edukacyjnych
Rozwijają kreatywność dziecka, uczą logicznego myślenia i działają w różny sposób na wszystkie zmysły. Zabawki edukacyjne (zwane też kreatywnymi czy interaktywnymi) najczęściej grają, śpiewają, a także świecą, dzięki czemu mogą wpływać na koncentrację uwagi i skupienie malucha. Co więcej, pozwalają na naukę systematyczności oraz rozwój pamięci. To doskonała okazja do nabycia umiejętności pracy w grupie lub odwrotnie – samodzielnej pracy i radzenia sobie z różnymi problemami. Większość producentów wie, że takie przymiotniki jak „kreatywny” czy „edukacyjny” przyciągają rodziców - dają im nadzieje na to, że pociecha w przyszłości wypracuje cenne umiejętności, które zagwarantują jej powodzenie na rynku pracy. I to właśnie w tym celu decydują się na kupno interaktywnego samochodzika, laptopa, misia czy stolików z mnóstwem różnych funkcji.
Rodzaje zabawek edukacyjnych
Zabawki edukacyjne powinny być dobrane przede wszystkim do wieku, zainteresowań i pewnych posiadanych już przez dziecko umiejętności. Warto zwrócić uwagę na oznaczenia dotyczące bezpieczeństwa czy natężenia dźwięku (zbyt mocny może uszkodzić słuch malucha). Rodzajów interaktywnych gadżetów dla pociech jest wiele – jednym z najpopularniejszych są sortery, uczące poznawania kształtów. Dzieci wprost przepadają za grającymi i świecącymi urządzeniami, które do nich mówią i wydają im polecenia. Również zabawkowe wersje prawdziwych urządzeń (laptopy, telefony czy tablety) to doskonała rozrywka dla każdego malucha. Jednak najlepszym wyborem będzie zakup zabawek, które mogą towarzyszyć dziecku na różnych etapach jego rozwoju i których nie trzeba wyrzucić np. po miesiącu. Taką zabawką są klocki LEGO®, czego przykładem może być ich wykorzystanie w nowoczesnych centrach nauki (np. takich jak https://historyland.pl). Nie dość, że można układać z nich praktycznie wszystkie możliwe budowle i modele, to dodatkowo są świetną zabawką zarówno dla malucha, jak i znacznie starszego dziecka.
Czy warto kupić dziecku zabawki edukacyjne?
Przeciwników i zwolenników takich zabawek jest wiele. Trudno jednak nie przyznać, że to najlepsza forma nauki, ponieważ połączona z zabawą. Ponadto dzięki takim urządzeniom dziecko rozwija swoje zdolności i uczy się nowych rzeczy, co z pewnością zaowocuje w przyszłości. Nie oznacza to jednak, że powinno otaczać się dziecko wyłącznie takimi gadżetami – zwykłe lalki czy misie także mogą dać najmłodszym wiele dobrego. Najważniejsze to pamiętać, by jak najczęściej bawić się z maluchem - nawet najlepsze zabawki nie zastąpią kontaktu z rodzicami. W końcu od mamy i taty pociecha może nauczyć się najwięcej!