Ceny nowych mieszkań w największych polskich miastach
Największe polskie miasta, takie jak Kraków, Warszawa, Wrocław, Poznań, Gdańsk czy Łódź, dysponują najbogatszą ofertą mieszkań, zarówno na sprzedaż, jak i na wynajem. To tu pragnie przeprowadzić się najwięcej młodych ludzi z różnych zakątków Polski. W dużych miastach łatwiej jest o atrakcyjną i lepiej płatną pracę, do tego dochodzi szeroki wybór rozrywki, dostęp do usług, lepszej edukacji dla dzieci, lepszej opieki medycznej. Aktualnie ceny mieszkań w całej Polsce są rekordowo wysokie. Dla porównania za nowe mieszkanie w Gdańsku w 2022 roku zapłacimy nie mniej niż 230 tysięcy złotych. Jeszcze rok temu minimalna cena za nieruchomość w Trójmieście wynosiła o 10% mniej. Rekordy biją oczywiście nieruchomości Warszawy. Średnia cena za 1m² w listopadzie 2022 roku wyniosła 13 598 złotych. Okazuje się, że dużo zależy od metrażu mieszkania i liczby pokoi. Mniejsze metrażowo mieszkania są zwykle relatywnie droższe. Na przykład kawalerki potrafią być nawet o ponad 40% droższe w przeliczeniu na metr kwadratowy od mieszkań trzypokojowych.
Czy aktualnie opłaca się wynajmować mieszkanie?
Może się wydawać, że w tej sytuacji wynajem mieszkania jest rozsądniejszym rozwiązaniem. Niestety wraz z rosnącą inflacją i popytem związanym z napływem uchodźców, właściciele mieszkań znacznie podnoszą stawki wynajmu. Aktualne ceny wynajmu długoterminowego również są rekordowo wysokie. Mimo wszystko miesięczny koszt wynajmu wciąż jest niższy niż rata kredytowa, przynajmniej w większych miastach. Wystarczy jednak uzbierać większy wkład własny, w wysokości 20 lub 30%, co zmieni sytuację na korzyść kredytobiorcy i pozwoli kupić wymarzone nowe mieszkanie. W Gdańsku średnia cena wynajmu wynosi 2900 złotych za miesiąc. Należy brać pod uwagę również czynsz płacony właścicielowi, opłaty za media (prąd, gaz, woda oraz inne). Czasem zdarza się, że są one już wliczone w czynsz, ale znacznie częściej stanowią odrębny wydatek. Czasem dochodzą jeszcze dodatkowe koszty, takie jak koszty drobnych napraw (jeśli tak zostało ustalone z właścicielem) czy koszty wynajmu garażu.
Kupno mieszkania czy wynajem: prognoza na 2023 rok
Wiele wskazuje na to, że w 2023 roku ceny mieszkań na rynku pierwotnym nie ulegną większej zmianie. Kluczowy wpływ na cenę nowego mieszkania mają aktualnie ceny materiałów, które nieustannie rosną. Mimo to, deweloperzy Gdańska planują oddać do użytku w 2023 i 2024 roku około 70 nowych inwestycji mieszkaniowych.
Prognozy ekspertów wskazują, że sytuacja na rynku mieszkaniowym jest stabilna. Oznacza to stały, powolny wzrost, który zacznie być odczuwalny dopiero w 2024 i 2025 roku. Na ten moment trudno jednoznacznie określić, jakie konkretnie będą to stawki, jednak bez wątpienia na ceny mieszkań wpłyną również inne opłaty, dlatego warto na bieżąco śledzić sytuację ekonomiczną w Polsce i na całym świecie.