Przyczyny wypadania włosów
Przyczyny łysienia mogą być bardzo zróżnicowane. Włosy mogą wypadać pod wpływem złego odżywania, niewłaściwej pielęgnacji, stresu, a także różnych chorób tj. otyłość, cukrzyca, łojotokowe zapalenie skóry, zaburzenia hormonalne czy niedoczynność tarczycy. Przyczyną łysienia może być również odstawienie antykoncepcji hormonalnej, połóg czy karmienie piersią. W wielu przypadkach, zmieniając tryb życia, można zahamować wypadanie włosów. Niestety, wiele osób cierpi na łysienie androgenowe, które jest bardzo trudne, a czasami niemożliwe do wyleczenia. Choroba spowodowana jest zaburzeniami w proporcjach hormonów oraz nadmiarem androgenów, może mieć również podłoże genetyczne. Mieszki włosowe ulegają osłabieniu, włosy stopniowo robią się coraz słabsze i szybciej wypadają. Na głowie pojawiają się łyse miejsca, które z czasem zwiększają swoją powierzchnię. W przypadku łysienia androgenowego u mężczyzn łyse miejsca pojawiają się na zakolach i czubku głowy, kobiety zaczynają łysieć od środka głowy. Oprócz łysienia androgenowego wiele osób cierpi również na łysienie plackowate, bliznowaciejące czy łysienie telogenowe. Każde z nich wymaga długiego, kompleksowego leczenia, pod opieką specjalistów.
Metody leczenia łysienia
Leczenie łysienia jest zależne do przyczyn problemu. Jeżeli wypadanie włosów nie jest nasilone, można wypróbować różnego typu preparaty wzmacniające mieszki włosowe. Dostępne są witaminy hamujące wypadanie włosów, szampony, wcierki, a także zabiegi wykonywalne z gabinetach kosmetycznych tj. laser, dermapen czy zabieg z użyciem komórek macierzystych. Dużą skuteczność wykazuje mezoterapia, w czasie której w skórę wprowadza się osocze bogatopłytkowe. Zabieg odżywia cebulki i przyśpiesza wzrost włosów. Metody powinny być dopasowane do stanu skóry głowy i dobrane przez dermatologa lub trychologa. Bardzo trudne do leczenia jest łysienie androgenowe. Leczenie łysienia androgenowego opiera się na preparatach farmakologicznych, które hamują przemianę testosteronu w szkodliwy dihydrotestosteron. Niestety leki mają wiele działań niepożądanych, dlatego nie zawsze mogą być stosowane. W przypadku, gdy leki i inne metody zawodzą, warto pomyśleć o przeszczepie włosów. .
Przeszczep włosów – na czym polega?
Farmakologiczne leczenie łysienia androgenowego bardzo często nie przynosi rezultatów. W takim wypadku nadzieją na piękną fryzurę jest przeszczep włosów. Metoda polega na pobraniu cebulek z miejsc dawczych pacjenta i wszczepieniu ich w miejsca na głowie, dotknięte łysieniem. Przeszczep włosów u kobiet i mężczyzn można wykonać różnymi metodami, dobranymi do stanu skóry i potrzeb pacjenta. Dużą popularnością cieszy się Metoda FUE, metoda No-Shaving, a także metoda BHT. Zabieg wykonywany jest przez doświadczonych lekarzy, w klinikach medycyny estetycznej.
Gdzie leczyć problemy z włosami?
Osoby, które chcą kompleksowo zadbać o włosy powinny odwiedzić klinikę MD Medmix. To miejsce, które specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu problemów związanych z włosami i owłosioną skórą głowy. Specjaliści wykonają dokładną diagnostykę, wskażą metody skuteczne w leczeniu łysienia i innych chorób głowy. W klinice pracuje doświadczona kadra, każdy pacjent może liczyć na fachową pomoc i dopasowane leczenie. Warto sprawdzić ofertę kliniki i znów cieszyć się piękną, bujną czupryną.