Jak powinien działać olejek myjący do twarzy?
Chodzi zresztą nie tylko o ten kosmetyk, ale o każdy inny, którego zadaniem jest oczyszczanie twarzy. Przede wszystkim musi oczyszczać cerę i zmywać z niej zanieczyszczenia nagromadzone w ciągu dnia. Ważne, by był w stanie oczyścić pory, w których gromadzą się komórki złuszczonego naskórka, nadmiar sebum, ale też pył i kurz unoszący się w powietrzu. Tym samym taki żel czy olejek do mycia twarzy powinien być w stanie usunąć resztki makijażu. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ nowoczesne podkłady, a nawet kremy BB są bardzo trwałe, wodoodporne i zwykle nie wystarczy zwykły demakijaż. U osób z wrażliwą skórą jest to dodatkowo problematyczne, ponieważ stosowanie peelingów bywa ryzykowne i może co prawda oczyścić skórę, ale też ją podrażnić. Jedną z bolączek, na jakie skarżą się użytkowniczki kosmetyków myjących do twarzy, jest też wrażenie ściągnięcia i przesuszenia. Cera po takim zabiegu jest szorstka, szczypiąca, podrażniona i nieprzyjemna w dotyku. Właśnie dlatego tak ważne jest, by w składzie produktu do mycia twarzy pojawiły się składniki o działaniu nawilżającym. Mimo że zazwyczaj po tej czynności sięgamy po krem, to jednak nie ma potrzeby dodatkowo narażać skóry na podrażnienia.
Jaki wybrać olejek myjący do twarzy?
Dobrym pomysłem, szczególnie dla osób o wrażliwej i przesuszonej cerze, jest sięgnięcie po kosmetyki korzystnie wpływające na równowagę hydrolipidową skóry. To naturalny płaszcz, który chroni ją przed utratą wody, ale też stanowi barierę dla szkodliwych czynników. Takim działaniem wyróżnia się chociażby olejek do mycia twarzy Lipikar. Co ciekawe, jest to jeden z niewielu produktów tego typu, który ma dość uniwersalne zastosowanie. Może być używany do mycia twarzy, ale i całego ciała, w tym również głowy czy miejsc intymnych. Jest odpowiedni zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Ten kosmetyk przeciwdziała podrażnieniom i swędzeniu, ale też przywraca właściwy poziom lipidów i łagodzi suchość skóry, stabilizując równowagę mikrobiomu. Stosując go, można ochronić skórę przed szkodliwym wpływem twardej wody. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób borykających się z bardzo wysuszoną skórą, ze skłonnością do atopii i podrażnień. Regularne stosowanie olejku pomaga odtworzyć naturalny mikrobiom skóry i jej mechanizmy ochronne służące również zachowaniu właściwego poziomu nawilżenia. Dodatkową zaletą jest też obecność Niacinamidu o działaniu łagodzącym i zmniejszającym podrażnienia oraz masła Shea, które wpływa na skórę odżywczo i wspiera jej regenerację.
Oczywiście samo mycie twarzy to tylko jeden z etapów prawidłowego dbania o skórę. Nie należy zapominać o tym, by cerę oczyszczać zarówno rano, jak i wieczorem. Ponadto ważne jest stosowanie właściwych kosmetyków nawilżających i pielęgnujących. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie takich z jednej linii produktów, dzięki czemu będą one wzajemnie się uzupełniać. Co jakiś czas warto zastosować serum oraz maseczki nawilżające.