Zdjęcia mogą "zniknąć" z karty z różnych powodów.
Może to być spowodowane nieprawidłowym działaniem aparatu, który niewłaściwie zapisuje, a tym samym narusza strukturę systemu plików karty pamięci. Takie przypadki jednak rzadko się zdarzają. Znacznie częściej powodem utraty zdjęć jest sam użytkownik, który przez roztargnienie lub niecierpliwość niechcący skasuje ważne materiały z karty lub przez pomyłkę ją sformatuje nie upewniwszy się czy dane już skopiował. Często również zdarzają się pomyłki przy kasowaniu pojedynczych zdjęć, mimo, że urządzenie nawet kilkukrotnie prosi o potwierdzenie.
Z technicznego punktu widzenia, niebezpieczne i niewłaściwe jest także zbyt szybkie wyjmowanie karty pamięci aparatu. Ważne jest żeby zaczekać, aż proces zapisu zakończy się i zgaśnie lampka sygnalizująca zapis danych na karcie (może to potrwać chwilę po wykonaniu ostatniego zdjęcia). Tak naprawdę to kartę należałoby odinstalować z aparatu lub przynajmniej wyłączyć urządzenie. Nie wykonując powyższych czynności, łatwo uszkodzić możemy nie tylko zdjęcia zapisane na karcie, ale i samą kartę, a w skrajnych przypadkach nawet sam aparat.
Co robić kiedy stracimy dostęp do cennych zdjęć i filmów.
Na pewno nie warto wpadać w panikę. Okazuje się, że ich strata nie jest bezpowrotna.
Podstawową zasadą, jest zaprzestanie jej używania. Najlepiej wyjąć kartę z urządzenia i nie próbować ponownie podłączać – takie działanie zwiększy szanse na odzyskanie skasowanych materiałów. Najlepiej zanieść nośnik do profesjonalnego laboratorium Odzyskiwania Danych, które na pewno przywróci dane w rozsądnych kosztach, zapewniając przy tym integralność, nienaruszalność i bezpieczeństwo tych materiałów
Drugą zasadą, której warto się trzymać - pod żadnym pozorem nie powinno się skanować karty żadnymi programami szczególnie, jeśli wskutek awarii uszkodzony został system plików karty. Próby nieprzemyślanych działań narzędziami dyskowymi może tylko pogorszyć sprawę.
W tym miejscu zaznaczę, że korzystanie z „cudownego” oprogramowania z Internetu do przywracania Danych, może spowodować ingerencje w dane zapisane na karcie. Częstym błędem podczas samodzielnego Odzyskiwania, jest przywracanie na ten sam nośnik (kartę), co spowoduje ich nadpisanie. W takim wypadku nieudana próba odzyskiwania zdjęć może spowodować ich utratę – tym razem już bezpowrotną.
Dane da się odzyskać z:
Nośniki:
- kamery cyfrowe,
- dyski twarde,
- smartfony
- dyski USB,
- karty SD,
- pamięć flash
- i wiele innych.
Format:
- .jpg,
- .gif,
- .png,
- .bmp,
- .tif,
- .nef,
- .cr2
i wiele innych.
Jak zapobiegać utracie Danych z aparatu?
Każdy z nas popełnia błędy. Ktoś się spieszy, zapomni, nie pomyśli. Każdemu może się zdarzyć nieuwaga, czy awaria komputera, aparatu lub czytnika.
Aby najpiękniejsze chwile życia nie stały się ulotne, najlepszą metodą jest kopiowanie materiałów na minimum dwa niezależne nośniki.
W bardziej zaawansowanych aparatach przed wyjęciem należy kartę odinstalować. W prostszych aparatach przed wyjęciem karty wyłączyć aparat. Nie zalecamy również korzystania z tej samej karty w różnych aparatach.
W przypadku problemów z dostępem do Danych w pamięci aparatu, kamery lub karty , zapraszamy Dom skorzystania z laboratorium Centrum Odzyskiwania Danych
Żródła: