Olejowanie włosów – na czym polega zabieg?
Jak sama nazwa zabiegu wskazuje, olejowanie włosów to nic innego jak nakładanie na nie oleju. Ważne jest, by olej do włosów był dopasowany do ich struktury (porowatości), co wyjaśniamy poniżej. Głównym celem tej techniki pielęgnacji jest regeneracja, nawilżenie i odżywienie włosów.
Jak wykonać olejowanie włosów?
Istnieją dwie podstawowe metody nakładania oleju na włosy: na sucho i na mokro.
- Olejowanie włosów na sucho – w tej metodzie nakłada się olej na włosy suche. Wystarczy użyć kilka kropel, które po roztarciu w dłoniach trzeba wetrzeć w kolejne partie włosów na całej ich długości.
- Olejowanie włosów na mokro – w tym przypadku olejek wciera się w mokre pasma, po namoczeniu ich wodą lub hydrolatem.
W obu metodach po nałożeniu oleju dobrze jest owinąć głowę foliowym czepkiem i ręcznikiem. Po godzinie należy ściągnąć olej z włosów – najpierw trzeba go zemulgować poprzez nałożenie maski lub odżywki, a potem umyć normalnie głowę szamponem.
Olejowanie włosów na hydrolat – dlaczego warto?
Hydrolat to inaczej woda kwiatowa, która powstaje podczas destylacji roślin w czasie produkcji olejków eterycznych. Do olejowania wybierz specjalny hydrolat do włosów na bazie ziół. Zawarte są w nim cenne substancje roślinne, które pozytywnie wpłyną na skórę i włosy.
Olejowanie na hydrolat jest szczególnie polecane w przypadku włosów przesuszonych i zniszczonych, ponieważ daje lepsze efekty odżywienia i nawilżenia. Jeśli zwilżysz nim wcześniej włosy, zabezpieczysz je przed nadmiernym obciążeniem. Łatwiej będzie Ci również zmyć olej po zabiegu.
Jaki olej do włosów wybrać?
Zastanawiasz się, jak wybrać olej do włosów? Otóż należy go dopasować do tzw. porowatości włosów.
- Włosy niskoporowate – wyglądają zdrowo, są gładkie i błyszczące, mają jednak tendencję do przetłuszczania się przy skórze głowy, wydają się też dość sztywne i ciężkie, dlatego szybko tracą objętość. Do ich pielęgnacji najlepiej użyj oleju kokosowego lub palmowego, albo masła - Shea bądź kakaowego.
- Włosy średnioporowate – są to włosy normalne, których łuski tylko trochę odchylają się od łodygi, dlatego nie wymagają nadmiernej pielęgnacji i są proste w układaniu. W ich przypadku olejowanie pomoże utrzymać ich dobrą kondycję i najlepiej w tym celu sprawdzą się oleje: arganowy, z pestek moreli, śliwki lub awokado, a także zwykła oliwa z oliwek.
- Włosy wysokoporowate – to włosy zniszczone, przesuszone, matowe, puszące się i łamliwe, których łuski są dość mocno odchylone od łodygi. To właśnie one najbardziej potrzebują olejowania. Najlepiej do ich pielęgnacji użyć oleju lnianego, z nasion chia, pestek winogron, marakui, czarnuszki czy wiesiołka.
Pamiętaj, by wybierać wysokiej jakości oleje bez sztucznych dodatków – znajdziesz je w dobrych sklepach z kosmetykami naturalnymi np. Triny.pl.
Jakie są efekty olejowania włosów?
Zabieg olejowania działa przede wszystkim regenerująco, ponieważ pomaga odbudować zniszczoną strukturę włosa i wzmacnia jego naturalną warstwę ochronną.
Dzięki tej metodzie pielęgnacji Twoje włosy będą:
- odżywione,
- nawilżone,
- mocne,
- gładkie,
- sprężyste,
- lśniące.
Olej do włosów możesz także wcierać w skórę głowy – paradoksalnie nie spowoduje on jej nadmiernego przetłuszczania się, lecz właśnie wyreguluje produkcję sebum, a przy okazji odżywi i wzmocni cebulki.
Rezultaty olejowania włosów zależą od dwóch czynników: właściwego doboru oleju oraz regularnego powtarzania zabiegów. Mariola z Triny.pl zwraca uwagę: Bardzo ważne jest, żeby włosy olejować systematycznie i nie zniechęcać się po 2-3 tygodniach. Olejowanie potraktuj jako długotrwałą kurację – najlepiej, jeśli stanie się ona rytuałem, powtarzanym 1-2 razy w tygodniu. Więcej o olejowaniu włosów przeczytasz tutaj: https://triny.pl/blog/olejowanie-wlosow-najlepsze-metody-zmywanie-i-praktyczne-wskazowki/.