Efekty po olejowaniu – powód, dla którego warto je wykonywać
Olejowanie jest jedną z lepszych metod, mogącą uratować silnie zniszczone i przesuszone włosy. Jest także zabiegiem, który możesz wykonać samodzielnie w domu. Jedyne czego potrzebujesz to dobrze dobrany do Twoich potrzeb olejek, a także grzebień i dobra odżywka i szampon.
Zabieg olejowania włosów ma za zadanie zregenerować i dociążyć włosy, które pod wpływem prostowania lub innych zabiegów wykonywanych przy użyciu ciepła, mają osłabioną strukturę i są dużo słabsze. Olej odżywia włos od środka i ujarzmia rozdwojone końcówki, których i tak najlepiej jest się pozbyć.
Musisz pamiętać, że pierwsze efekty olejowania widać po kilku przeprowadzonych sesjach pielęgnacyjnych, szczególnie jeśli włosy są w bardzo złej kondycji. Podobnie jak w przypadku większości zabiegów pielęgnacyjnych, tutaj również liczy się systematyczność oraz cierpliwość.
Przed przystąpieniem do olejowania włosów, warto ocenić na początku ich porowatość, tal by dobrze dopasować kosmetyk, który pomoże ci w odbudowie i regeneracji włosów.
Jaki olej do olejowania włosów wybrać?
Jak już wcześniej zostało wspomniane, aby olejowanie przyniosło oczekiwany skutek, musisz najpierw poznać porowatość swoich włosów, ponieważ jest ona bezpośrednio związana z budową kosmyka. Wyróżnić można trzy podstawowe porowatości:
- Wysoka Porowatość – włosy te cechuje mocno odchylona łuska, przez co łatwo się przesuszają i puszą. Po użyciu prostownicy lub lokówki nabierają matowego odcienia i nie prezentują się najlepiej. Najczęściej włosami o wysokiej porowatości są włosy kręcone, często farbowane oraz prostowane. To dla nich olejowanie jest ratunkiem, gdy pozostałe kosmetyki zawiodą.
- Średnia Porowatość – włosy te mają lekko odchyloną łuskę. Największa liczba osób posiada właśnie taką porowatość. Zazwyczaj są lekko falowane i chociaż mogą wyglądać na zdrowe, to również w pielęgnacji nie można zapomnieć o ich odpowiednim nawilżeniu.
- Niska Porowatość – najbardziej gładkie i lśniące włosy, ze względu na praktycznie całkowcie domkniętą łuśkę wlosa. Łatwo się rozczesują, przy czym są niemal całkowicie proste, cienkie i trudno je wystylizować.
Zatem jaki wybrać olej do włosów dla poszczególnej porowatości? Jeśli chodzi o włosy wysokoporowate to warto sięgać po oleje z pestek winogron, śliwki, moreli, słodkich migdałów, orzechów arachidowych, czy dyni. Z kolei dla włosów średnioporowatych idealnym kosmetykiem będzie olej z jojoba, kiełków pszenicy lub olej lniany. Masz włosy niskoporowate i chcesz zapewnić im odpowiedni poziom nawilżenia? W takim razie wybierz oleja na bazie rycyny lub masła shea.
Jak poprawnie olejować włosy
Wydawać by się mogło, że sam proces olejowania włosów jest niezwykle prosty i nie można podczas jego wykonywania popełnić jakiegokolwiek błędu, jednak to nie do końca prawda. Dlatego warto zapoznać się z poniższą instrukcją, jak poprawnie podejść do olejowania włosów. Pamiętaj, by włosy olejować przed myciem!
Pierwszym krokiem jest nałożenie oleju na suche i rozczesane włosy lub na podkład z odżywki lub żelu aloesowego. Aby rozczesywać pasma z nałożonym na nie olejem, najlepiej użyć do tego grzebienia z szeroko rozstawionymi ząbkami.
Kolejnym krokiem jest roztarcie produktu na dłoniach, by rozgrzać substancję. Jeśli Twoja skóra głowy szybko się przetłuszcza, podczas olejowania połóż największy nacisk na końcówki włosów. Następnie przeciągnij dłońmi z produktem po rozczesanych włosach i powtarzaj tę czynność pasmo, po paśmie. Kiedy włosy są naolejowane, zepnij je lub nałóż na nie czepek kąpielowy. Włosy z olejem lubią ciepło, dlatego możesz głowę owinąć dodatkowo ręcznikiem, dzięki czemu składniki odżywcze zawarte w produkcie lepiej się wchłoną w głąb włosa.
Na jak długo pozostawić olejek na włosach? To przede wszystkim zależy od poziomu zniszczenia i przesuszenia Twoich włosów, jednak nie trzyma produktu krócej niż 20 minut. Wybrałaś olejowanie na podkładzie? W takim razie powinnaś maksymalnie odczekać 2 godziny, ponieważ włosy inaczej staną się przeciążone.
Po wszystkim olej należy spłukać ciepłą wodą. Na początku umyj włosy odżywką, a dopiero później szamponem, ponieważ dzięki temu pozbędziesz się oleju i zamkniesz całą nawilżającą pielęgnację.