1. Pilnuj terminów przy stosowaniu środków ochrony roślin.
Bardzo często można usłyszeć, że większość środków ochrony roślin to rozwiązania o niskim poziomie skuteczności. Tymczasem okazuje się, że ich brak efektywności ma swoje źródło przede wszystkim w niefrasobliwym podejściu do ich stosowania.
2. Sama poprawiaj jakość podłoża prostymi metodami.
Wydaje Ci się, że podłoże w Twoim ogrodzie nie odpowiada roślinom? Sama popraw jego stan. Jeśli jest ono ciężkie i gliniaste, pomocny z pewnością okaże się piasek i kompost. Jeśli zaś jest piaszczyste i lekkie, wiosną można dodawać do niego kompost, a jesienią obornik.
Krawczyk-Foto @ fotolia.com
3. Nie oszczędzaj na ziemi
Często można usłyszeć, że zwożenie ziemi do ogrodu z lasu jest bardziej opłacalne niż kupowanie jej. Unikaj jednak takich praktyk. Pielęgnacja ogrodu może stać się przez to trudniejsza, taka ziemia często zawiera bowiem szkodliwe dla roślin ogrodowych bakterie i grzyby.
4. Wyrywaj chwasty z korzeniami
Wyrywanie chwastów jest czynnością pracochłonną, nic więc dziwnego, że wiele osób zapomina o staranności, jaka powinna jej towarzyszyć. Warto więc pamiętać o tym, aby wyrywać chwasty razem z korzeniami. Zaoszczędzi nam to pracy w przyszłości.
5. Sięgaj po nietypowe nawozy naturalne
Nie zawsze trzeba sięgać po nawozy sztuczne, aby nasz ogród imponował swoim wyglądem. Nawozy naturalne są często równie skuteczne, pomocne okazują się przy tym zarówno te mniej, jak i bardziej nietypowe. Przykładem może być popiół drzewny, który z uwagi na swój zrównoważony skład jest w stanie wspierać rozwój wielu roślin w naturalny sposób.
Krawczyk-Foto @ fotolia.com