Przyczyny powstawania zmarszczek
Fizjologiczny proces starzenia się skóry
Pojawienie się zmarszczek związane jest z naturalnym procesem starzenia się skóry. W wyniku tego procesu dochodzi m.in. do ścieńczenia naskórka (nawet o 20%), jak również zmniejszenia liczby fibroblastów. Kolagen nie układa się już na wzór regularnej siatki jak w młodości, lecz zbija się w pęczki, co powoduje wystąpienie nierówności na skórze i sprzyja tworzeniu się zmarszczek. Włókna elastynowe powoli też podlegają przemianie. Dochodzi do ich fragmentacji oraz zwapnienia, jak również do ich degradacji. Skóra staje się wtedy mniej sprężysta i elastyczna. Do tego dochodzą zmiany na linii połączeń skórno-naskórkowych, czego skutkiem jest upośledzona wymiana składników odżywczych. Zmniejszona zostaje również ilość lipidów, co powoduje, że wraz z wiekiem skóra staje się bardziej sucha i łuszcząca. A sucha skóra to doskonałe podłoże do tworzenia się pierwszych zmarszczek.
Czynniki zewnętrzne a starzenie się skóry
Za najważniejsze przyczyny starzenia się skóry uważa się fotostarzenie się skóry, złe odżywianie, jak również palenie papierosów. Fotostarzenie się skóry prowadzi przede wszystkim do zmniejszenia syntezy prokolagenu, jak również do degradacji kolagenu. Skutkiem tego procesu jest pogłębianie się fałd skórnych oraz powstawanie nowych. Ponadto prowadzi ono do szorstkości skóry oraz wystąpienia na niej licznych przebarwień i plam. Z kolei niewłaściwa dieta, połączona ze zbyt małą ilością pitej wody, prowadzi do nadmiernego przesuszenia skóry i wystąpienia szerszych zmarszczek niż u osób odżywiających się w sposób prawidłowy. Równie szkodliwe dla skóry jest palenie tytoniu. Wypalanie średnio 20 papierosów dziennie może przyspieszać starzenie się skóry aż o 10 lat. Wynika to przede wszystkim z występującego w trakcie palenia niedokrwienia, a tym samym gorszego dotlenienia skóry oraz dostarczania jej mniejszej liczby składników odżywczych. Ciągłe niedotlenianie skóry prowadzi do zaburzeń produkcji kolagenu i elastyny. Powoduje to zmniejszenie sprężystości skóry, jak również jej ścieńczenie. Palenie powoduje również nieregularność w budowie skóry. Staje się ona wiotka, szorstka o nieciekawym szarym kolorycie. Poza tym, w wyniku ciągłej pracy mięśnia okrężnego ust, skóra wokół ust pokrywa się siecią drobnych zmarszczek.
Krem przeciwzmarszczkowy – jaki wybrać, aby powstrzymać proces starzenia się skóry
Dobry krem przeciwzmarszczkowy musi spełniać wiele funkcji. Przede wszystkim musi dbać o odpowiednie napięcie skóry – powinien więc posiadać w składzie substancje o działaniu nawilżającym. Poza tym powinien chronić skórę przed efektem fotostarzenia się – musi więc zawierać w sobie filtry UV. Ważne też, aby chronił również przed destrukcyjnym wpływem wolnych rodników, które w szczególności przyczyniają się do przyspieszenia procesu starzenia się skóry. Nie można też zapominać o nienasyconych kwasach tłuszczowych, które zapewniają skórze silną barierę ochronną, nie dopuszczając do niszczenia jej struktury przez czynniki zewnętrzne. Jeśli znajdziemy krem przeciwzmarszczkowy po 30., który będzie zawierał wszystkie wymienione wyżej czynniki, na pewno zadba o naszą cerę.
Krem przeciwzmarszczkowy – funkcja: nawilżanie
Utrata wody to jeden z czynników sprzyjających starzeniu się skóry. Powoduje ona zmiany w obrębie tkanki łącznej m.in. zmniejszenie elastyczności, co przekłada się na zwiększoną podatność na powstawanie zmarszczek. Aby zapobiec suchości skóry, a tym samym zminimalizować ryzyko pojawienia się zmarszczek, warto sięgnąć po taki krem przeciwzmarszczkowy na noc, który posiadać będzie w swoim składzie kwas hialuronowy. Kwas hialuronowy to substancja o działaniu higroskopijnym,czyli przyciągającym cząsteczki wody. Dzięki niemu woda zatrzymywana jest w naskórku, co powoduje lepsze jego nawilżenie oraz napięcie. Kwas hialuronowy ma bardzo dużą zdolność do wiązania wody w naskórku (jedna jego cząsteczka jest w stanie przyciągnąć do siebie aż 25 cząsteczek wody) i dlatego warto sięgać po krem przeciwzmarszczkowy z jego zawartością.
Krem przeciwzmarszczkowy - funkcja: ochrona przed wolnymi rodnikami
Zarówno stres, palenie tytoniu, smog oraz promieniowanie UV, przyczyniać się mogą do powstawania wolnych rodników, które niszczą strukturę skóry, doprowadzając do degradacji kolagenu czy też kumulowania się elastyny w niewłaściwych miejscach. Te procesy nieuchronnie prowadzą do starzenia się skóry. Procesom oksydacji można zapobiec, ale tylko wówczas, gdy dostarczy się skórze antyoksydanty. Można to zrobić od wewnątrz - poprzez dietę, jak również przez dostarczenie antyutleniaczy od zewnątrz, czyli przez zastosowanie odpowiedniego kosmetyku. Produkt kosmetyczny, który sprawdzi się w tym przypadku, to taki, który posiadać będzie w swoim składzie witaminę A, E, koenzym Q10 lub też, podobnie jak krem przeciwzmarszczkowy Iwostin, Lipochroman-6.
Krem przeciwzmarszczkowy – funkcja: ochrona przed fotostarzeniem się
Promienie UV mają szkodliwy wpływ na skórę, głównie dlatego że doprowadzają do zwiększenia wolnych rodników, jak również aktywują czynnik transkrypcyjny AP1 (sprzyjający m.in. śmierci komórek). Wolne rodniki niszczą strukturę skóry, co doprowadza do jej przesuszenia, szorstkości oraz upośledzenia procesów naprawczych. Mało elastyczna skóra, z nieprawidłową masą elastyny (promienie UV niszczą białka sieciujące włókna elastynowe) staje się podatna na powstawanie zmarszczek i bruzd. Do tego zmniejszona w wyniku działań wolnych rodników liczba kolagenu oraz jego „gorsza jakość” powodują, że rusztowanie, na którym opierała się do tej pory skóra, nie daje jej już takiej stabilności i skóra na twarzy zaczyna obwisać. Chcąc ochronić twarz przed niekorzystnym działaniem promieni UV, sięgnijmy więc po krem przeciwzmarszczkowy, który będzie zawierał niezbędne filtry, np. wspomniany krem Iwostin przeciwzmarszczkowy z filtrami UVA i UVB. To pozwoli nam choć trochę opóźnić efekty starzenia się skóry.
Co jeszcze pomaga opóźnić proces powstawania zmarszczek?
O ile wewnątrzpochodne procesy starzenia się skóry są niezależne od nas, o tyle na ograniczenie wpływu szkodliwych czynników mamy już wpływ. Rzucenie palenia papierosów to pierwszy krok do zdrowej skóry. Poza tym warto zadbać o zdrową dietę, czyli np. taką, w której nie ma dużej ilości cukru. W procesie glikacji (kiedy mamy podwyższony nadmiernie poziom cukru) dochodzi do powstania cząstek AGE, które niszczą kolagen i elastynę. Skóra staje się wtedy zwiotczała i mało sprężysta. Warto też nie przesadzać z soleniem, gdyż sól przyczynia się do powiększania zmarszczek. Problemem może być też niedobór niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych obecnych w oliwie z oliwek, czy olejach. Wywierają one korzystny wpływ na skórę głównie dlatego, że mają właściwości antyoksydacyjne. Chronią więc przed wpływem wolnych rodników i skutkami fotostarzenia się. Kiedy tych kwasów jest zbyt mało w diecie, skóra nie jest w stanie bronić się przed wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Uszkodzona zostaje wtedy jej struktura, co zwiększa ryzyko pogorszenia stanu skóry oraz jej szybszego starzenia się.
Jeśli chcemy dobrze dbać o skórę, pamiętajmy także, by chronić ją nie tylko w nocy, stosując kremy przeciwzmarszczkowe na noc, ale również w dzień. W ciągu dnia narażeni jesteśmy bowiem na promieniowanie UV. Aby więc dobrze zabezpieczyć skórę przed słońcem, posmarujmy ją kremem z filtrem takim jak np. Iwostin krem przeciwzmarszczkowy z filtrem UVA i UVB oraz zakładajmy ochronne czapki i kapelusze, aby nie narażać skóry twarzy na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi.
Źródła:
- https://www.termedia.pl/Wplyw-reaktywnych-form-tlenu-na-proces-fotostarzenia-skory,56,27785,0,0.html
- D. Jagła, K. Korzeniowska, M. Pawlaczyk, Skóra kobiet w okresie menopauzy, „Farmacja współczesna” 2012, nr 5, s. 83-87. Dostęp online 9 listopada 2019 https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/201202_Farmacja_002.pdf
- K. Dudek, K. Borysławski, Wpływ diety na parametry skóry u kobiet po 45 roku życia, „Kosmetologia Estetyczna”, vol. 5, nr 6, s. 627-630. Dostęp online 9 listopada 2019 http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.6-6.pdf
- A.Gałęba, Ocena jakości życia pacjentów przed i po wybranych zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Praca doktorska, Poznań 2011, s. 10-14. Dostęp online 9 listopada 2019 http://www.wbc.poznan.pl/Content/206547/index.pdf
- J. Sałata-Nowak, I. Filisiak, B. Chodynicka, Wpływ dymu tytoniowego na skórę, „Przegląd Dermatologiczny” 2010, nr 97, s. 342-348. Dostęp online 9 listopada 2019 https://pdfs.semanticscholar.org/680b/8ebed974bc825947d41b7e68af293ba67f1b.pdf