Płytki drewnopodobne, wielkoformatowe, a może 3D?
Okładziny ścienne i podłogowe powinny być dopasowane do całościowej koncepcji wnętrza. Niezależnie od tego, czy preferujemy minimalizm, klimaty retro, czy nowoczesny, designerski wystrój – do każdego z tych stylów bez problemu znajdziemy odpowiednie płytki ceramiczne. Oprócz standardowych wzorów i faktur na rynku dostępne są obecnie również płytki 3D, które nadadzą łazience nieco futurystyczny charakter; a także płytki imitujące takie materiały, jak np.:
- drewno – płytki drewnopodobne doskonale sprawdzą się zarówno na podłodze kuchennej, jak też w łazience czy nawet w korytarzu,
- beton – wielkoformatowe płytki imitujące beton architektoniczny to świetny wybór dla wielbicieli minimalizmu,
- marmur – płytki kamiennopodobne, marmurowe będą doskonale pasować do łazienki lub kuchni urządzonej w luksusowym stylu glamour.
Właściwości płytek – na co zwrócić uwagę?
Wybierając płytki łazienkowe i kuchenne, nie można zapomnieć o dokładnym sprawdzeniu kilku parametrów, które podpowiedzą nam, czy dany produkt spełnia wymogi pomieszczenia. W łazience mamy do czynienia z podwyższonym poziomem wilgotności, więc płytki muszą cechować się jak najniższą nasiąkliwością (najlepiej do 3%). Do kuchni również warto wybrać mało nasiąkliwe płytki, ponieważ dzięki temu łatwiej będzie je utrzymać w czystości – plamy z sosu pomidorowego czy rozlane wino nie będą wsiąkać w podłogę, więc wywabienie ich nie sprawi problemu.
Ważną cechą jest też klasa ścieralności – im wyższa, tym lepiej. Wysoka klasa ścieralności (3-4) oznacza, że płytki długo pozostaną w dobrej kondycji, zachowując swój pierwotny kolor, strukturę i wzór.
Płytki podłogowe powinny być także odporne na uszkodzenia mechaniczne, a co za tym idzie – muszą mieć odpowiedni stopień twardości w skali od 1 do 10. Najwyższe klasy w tym przypadku przeznaczone są do stosowania na zewnątrz, natomiast na podłogę kuchenną lub łazienkową możemy wybrać płytki o twardości 5-6 stopnia.
Płytkowe inspiracje
Ogromny wybór płytek jest bez wątpienia zaletą, jednak z drugiej strony – może nastręczać trudności przy podjęciu ostatecznej decyzji. Aby nie popełnić zakupowych błędów, dobrze jest najpierw zaczerpnąć inspiracji, przeglądając portale wnętrzarskie lub salony internetowe np. Salon Mo. Dzięki temu zobaczymy, jak wybrane rodzaje płytek prezentują się w wyposażonym wnętrzu, czy nie pomniejszają optycznie przestrzeni, czy nie są zbyt wzorzyste lub zbyt monotonne. A jeśli wciąż nie mamy pewności, zawsze można skonsultować się z architektem wnętrz. W końcu płytki to inwestycja na lata – warto więc wybrać takie, na które codziennie będziemy patrzeć z przyjemnością.