1. Warsztaty teatralne
Wielu aktorów zmagało się z nieśmiałością. Jednak podczas studiów w szkole teatralnej są zajęcia, na których aktorzy odgrywają różne sceny i wcielają się w inne postacie. To pomaga na chwilę zapomnieć o swoich problemach, a czasami dzięki takim zajęciom inaczej już spoglądamy na otaczających nas ludzi. Spróbuj odegrać z bliską osobą scenkę, w której będziecie udawać, że dopiero się poznaliście i nawiąż dialog z nowo poznaną osobą. Możesz również przećwiczyć przed rodziną wystąpienie publiczne, wyrecytuj wiersz czy zaśpiewaj piosenkę.
2. Ćwiczenia przed lustrem
Kup sobie duże lustro bądź takie do postawienia na biurku i rozmawiaj ze sobą. To ćwiczenie pomoże ci przemóc się w nawiązywaniu nowych znajomości. Możesz rozpisać sobie dialog na kartce z fajnym chłopcem, co chciałabyś powiedzieć oraz jego możliwe odpowiedzi, w ten sposób będziesz przygotowana na każdą jego odpowiedź w realu.
3. Oswajaj lęki
Ważne aby działać metodą małych kroków. Staraj się przełamać swoje obawy, dzięki prostym ćwiczeniom, które możesz wykonywać w każdej sytuacji. W myślach oswajaj się z różnymi wariantami scenariuszy, jakie mogą się wydarzyć. To pomoże Ci się przygotować do odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania. Wyobrażaj siebie w miejscach publicznych, w których nawiązujesz krótkie konwersacje. Dobrym sposobem na rozpoczęcie rozmowy są komplementy. Zanim przystąpisz do jakiegoś zadania, zrób sobie plan działania. Nigdy nie idź na żywioł.
4. Zadbaj o siebie
Jeśli uważasz siebie za nieatrakcyjną, to zmień coś w sobie. Pójdź do fryzjera, kosmetyczki, na zakupy. Kup sobie nowy ciuch, który doda ci pewności siebie i poczujesz się bardziej atrakcyjna. Myśl dobrze o sobie. Przekonuj samą siebie, że jesteś osobą wartościową i sumienną. Nie masz powodów, aby czuć się gorsza od innych. Wypisz na kartce 5 – 10 swoich mocnych stron, pomoże ci to uwierzyć we własne siły.
5. Odwróć uwagę
Osoby nieśmiałe mają tendencję do koncentrowania uwagi na sobie. Zapomnij na chwilę o sobie i zwróć uwagę na otoczenie. Nie myśl obsesyjnie tylko o tym, że zaraz na pewno się skompromitujesz. Zachowuj się naturalnie i spróbuj skierować uwagę na kimś innym, np. że kobieta obok ma bardzo ładne kolczyki.
6. Zachowaj spokój
W kryzysowych momentach twoje serce dużo szybciej bije, mięśnie drżą, a ciśnienie skacze. A najgorsze, że zaczynasz robić się cała czerwona na twarzy i mokra pod pachami. Wiem, że trudno zachować spokój i dobry humor. Jednak nie ma sytuacji bez wyjścia. Jeśli z góry założysz, że nie uda ci się osiągnąć założonego celu, to naprawdę ci się nie uda. Znajdź sobie cel i z uporem do niego zmierzaj. Myśl optymistycznie. Wiara góry przenosi.