Postaw na jaskółcze ziele, czyli glistnik
Roślina ta posiada żółtopomarańczowy sok. To właśnie nim smaruj kurzajki. Aby się do niego dostać, musisz przełamać łodygę. Pamiętaj, by nie dotykać nim oczu, jest silnie alergizujący. Może powodować podrażnienia. Po glistnik wybierz się do lasu.
Lapisowanie kurzajek
To zabieg, który możesz wykonać w domu. Wystarczy, że zaopatrzysz się w aptece w odpowiedni płyn lub żel. Pamiętaj, że dobry preparat do lapisowania kurzajek musi posiadać kwas salicylowy, kwas mlekowy, mocznik lub lapis. To zabieg długotrwały, lecz skuteczny.
Zamrażanie kurzajek, czyli krioterapia
Ta metoda to nic innego jak smarowanie kurzajki ciekłym azotem, który wymraża zmiany. Po zabieg krioterapii sięgnij, gdy kurzajki są duże i jest ich więcej. Możesz udać się do dermatologa lub sama wymrozić zmiany specjalnym sztyftem z metalową końcówką, który można kupić w aptece. Co ważne, zabieg nie uszkadza skóry wokół kurzajki.
Antybiotykoterapia
Kurzajki same nie znikną. Jeśli zaczniesz walczyć z nimi zdecydowanie wcześniej, tym szybciej wyniosą się z Twojej skóry. Jeżeli w porę się nimi nie zajmiesz, być może potrzebne będzie leczenia antybiotykiem. Na kurzajki działa bleomecyna, którą wstrzykuje się do ogniska kurzajki. Jest to zabieg stosunkowo bardziej bolesny niż inne, niemniej jednak skuteczny.