Zbyt wysoka temperatura w domu
Czasami zbyt mocno chcemy ogrzać nasz domowe pomieszczenia i w rezultacie uzyskujemy efekt tzw. sauny. Po pierwsze jest to dosyć niezdrowe dla naszego organizmu a po drugie fundujemy naszym szybom mały armagedon, ponieważ nie są one dostosowane do aż tak wysokich temperatur. Pamiętaj, że w domu nie powinno być ani za ciepło ani za zimno. Optymalna temperatura to około 20 – 25 stopni Celsjusza, nie więcej!
Zła lub niesprawna wentylacja
Zadbaj o to by zimą wentylacja domowa była sprawna. W przeciwnym wypadku ciepłe powietrze nie będzie w stanie przedostać się po za domowe ściany a narastająca temperatura sprawi, że okna zaczną parować a po jakimś czasie powstała para zacznie się skraplać, ponieważ nie miała jak wydostać się na zewnątrz.
Złe uszczelnienie okien
Uszczelniając okna pamiętaj, by nie przesadzić w żadną stronę. Chodzi głównie o to by nie uszczelnić ani za bardzo albo za mało. Jeżeli uszczelnisz okna za bardzo to uzyskasz efekt parowania i skraplania, natomiast jeżeli zrobisz to w sposób nie wystarczający to ciepło będzie zwyczajnie „uciekać” przez źle uszczelnione kanaliki.
Gotowanie
Efekt powstawania pary na szybach a następnie dość problematyczne skraplanie się jej najczęściej zaobserwować możemy właśnie w kuchni. Podczas gotowania obiadu wytwarza się tzw. ponad programowe ciepło, z którym nie do końca dajemy sobie radę. Zaleca się więc, szczególnie w czasie dłuższego użytkowania kuchenki, włączanie nawiewu (znajdującego się w okapie), istnieje szansa, że unikniemy w ten sposób uporczywego parowania i skraplania.