Na szczęście, współczesna medycyna znajduje rozwiązanie - zabieg o nazwie endoskopowa plastyka żołądka, który pozwala na zmniejszenie objętości ludzkiego żołądka nawet o 80%. Zapraszamy do lektury poniższego materiału, by dowiedzieć się, jak można walczyć z otyłością i nadwagą, zarówno w domu, jak i z pomocą współczesnej medycyny.
Skąd się bierze nadwaga i jak z nią walczyć?
Nadwaga często bierze się z różnych schorzeń, które warto diagnozować u specjalistów. Dzięki fachowej wiedzy lekarz jest w stanie dopasować nam odpowiednią farmakologię, która pozwoli na właściwe ustabilizowanie naszej gospodarki hormonalnej i metabolizmu. Nadwaga często bierze się również z niezdrowego stylu życia, któremu sprzyja stres, pośpiech oraz brak umiejętności odpowiedniego bilansowania posiłków.
Co więc możemy zrobić, by we własnym zakresie zadbać o zdrowie i poczuć się lepiej a jednocześnie stracić kilka nadprogramowych kilogramów?
Po pierwsze zadbajmy o zbilansowaną dietę. Jej podstawą jest regularność. Warto przyjmować od 4 do 5 posiłków co 3 godziny, a także zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Mowa tu o wypijaniu minimum 1,5 l wody dziennie.
Po drugie postawmy na aktywność fizyczną. W zrzucaniu kilogramów niezbędne jest połączenie odpowiedniej diety z ruchem. Specjaliści wskazują, że warto pilnować liczby 10000 kroków dziennie. W przeliczeniu na kilometry to około 8 km. Zwróćmy więc uwagę na to, w jaki sposób przemieszczamy się do pracy. Zamieńmy samochód na rower czy spacer a zamiast korzystać z windy wejdziemy schodami.
Przede wszystkim należy pamiętać, by robić to z głową. Żeby uzyskać trwałe efekty, specjaliści wskazują, że warto chudnąć około 1 kg na tydzień. Radykalny spadek masy ciała może prowadzić bowiem do efektu „jojo”.
Plastyka żołądka – na czym polega?
Gdy pacjent ma sporą nadwagę a zastosowana u niego farmakologia nie pomaga lekarz może zalecić mu endoskopową plastykę: zmniejszenie żołądka (ESG). To nowoczesna procedura medyczna, która umożliwia zmniejszenie objętości żołądka nawet o 80%. Polega na wprowadzeniu (za pomocą gastroskopu) przez gardło do żołądka pacjenta specjalistycznego systemu szyjącego Overstich, dzięki któremu żołądek zostaje odpowiednio pomniejszony.
Taki zabieg – w porównaniu z tradycyjnym zabiegiem chirurgicznym – jest zdecydowanie bardziej bezpieczny, a ryzyko ewentualnych powikłań jest zminimalizowane. Dodatkowo, pacjent odczuwa mniejszy ból, mniejsze jest również ryzyko infekcji. To, co szczególnie ważne dla niektórych pacjentów, to brak blizn oraz szybsza rekonwalescencja i możliwość powrotu do domu. Ten zabieg wykonywany jest również tzw. metodą odwracalną, a więc nie wpływającą na anatomię przewodu pokarmowego.
Na zmniejszenie żołądka powinny zdecydować się osoby ze wskaźnikiem masy ciała BMI powyżej 30, pacjenci mierzący się od dłuższego czasu problemem otyłości, u których zmiana stylu życia nie wpłynęła na spadek wagi a także wszyscy ci, którzy nie chcą lub nie kwalifikują się do tradycyjnych zabiegów bariatrycznych.