Staw ramienny jest częścią stawu barkowego, a zarazem największym stawem w obrębie kończyny górnej, którą łączy z obręczą barkową. To staw kulisty, a zatem umożliwia szeroki zakres ruchów we wszystkich płaszczyznach. Uraz stawu ramiennego objawia się bólem i może powodować problemy z całym barkiem. Anatomia stawu ramiennego – jak zbudowany jest staw ramienny? Na jakie problemy jest narażony? Jak dbać o staw ramienny na co dzień? Odpowiadamy!

Jak wygląda budowa stawu ramiennego?
Staw ramienny to staw kulisty łączący kończynę górną z obręczą barkową. Zbudowany jest z główki stawowej, której podstawą jest głowa kości ramiennej oraz panewka składająca się z elementów łopatki. W skład stawu wchodzi ponadto tzw. obrąbek stawowy, który łączy się z jednym ze ścięgien mięśnia dwugłowego ramienia. Staw ramienny stanowi połączenie struktur kostnych więzadeł, torebki stawowej i błony maziowej. Od uszkodzeń chronią go mięśnie, a torebka jest dodatkowo wzmocniona ścięgnami [1,2].
Staw ramienny jest stawem kulistym wolnym, a zatem możliwe są w nim ruchy we wszystkich płaszczyznach, wokół nieskończonej liczby osi [3]. Przez to narażony jest na urazy i kontuzje, jednymi z częstszych są skręcenie i naderwanie stawu ramiennego czy uszkodzenia kości. W obrębie stawu ramiennego mogą powstać też zmiany zwyrodnieniowe i rozwinąć się choroby zapalne.
Ruchy w stawie ramiennym
W stawie ramiennym wykonujemy następujące rodzaje ruchów:
- zgięcia,
- prostowania,
- odwodzenia,
- przywodzenia,
- obrotu na zewnątrz,
- obrotu do wewnątrz,
- obwodzenia.
Staw ramienny – najczęstsze urazy
Staw ramienny stanowi największy staw w obrębie kończyny górnej. Jego skomplikowana budowa, choć z jednej strony umożliwia bardzo szeroki zakres ruchu, to z drugiej sprawia, że narażony jest on na różne urazy. Najczęstsze uszkodzenia stawu ramiennego to [4,5]:
- podwichnięcie stawu ramiennego,
- zwichnięcie stawu ramiennego,
- naderwanie splotu ramiennego,
- niestabilność stawu ramiennego.
O czym może świadczyć ból barku?
Możliwe przyczyny bólu w obrębie stawu ramiennego to [2]:
- choroba zwyrodnieniowa,
- podrażnienie korzeni nerwów,
- neuropatia,
- uwięzienie nerwu obwodowego,
- zespół ciasnoty przestrzeni podbarkowej,
- proces patologiczny dotyczący stożka rotatorów,
- choroby stawu obrąbkowo-ramiennego,
- wapniejące zapalenie ścięgna,
- zapalenie splotu ramiennego,
- zakażenie,
- guz nowotworowy.
Dbanie o sprawność stawu ramiennego
Aby staw ramienny pozostał jak najdłużej w dobrej kondycji, trzeba o niego dbać każdego dnia, a nie dopiero wtedy, gdy pojawią się pierwsze problemy z nim związane. Podstawą jest regularne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie otaczające staw barkowy [2].
Z uwagi na to, że na prawidłowe funkcjonowanie stawów wpływa kolagen, którego poziom w organizmie po przekroczeniu 25. roku życia zaczyna spadać, warto zadbać o jego prawidłową podaż. Kolagen można dostarczyć, stosując 4Flex Silver – suplement diety zawierający łatwo przyswajalny hydrolizat kolagenu Fortigel w formie saszetek z proszkiem. Produkt ten dostarcza również cennych dla zdrowia kości, mięśni i stawów składników takich jak wapń i witamina D6.
Jak wygląda leczenie stawu ramiennego?
Jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy ze stawem ramiennym, takie jak ból czy ograniczona ruchomość, wskazana jest konsultacja z lekarzem i wdrożenie leczenia. Przede wszystkim należy zaprzestać wykonywania czynności, które stały się przyczyną wystąpienia problemu i aktywności, które powodują ból. W przypadku opuchlizny zaleca się robienie zimnych okładów. W celu ograniczenia stanu zapalnego i złagodzenia bólu można zastosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne z grupy NLPZ. Dobre efekty może przynieść też rehabilitacja i fizjoterapia [2].
W poważniejszych przypadkach na ból stawu ramiennego stosuje się iniekcje steroidów. Ingerencja chirurgiczna jest ostatecznością i znajduje zastosowanie wtedy, gdy pozostałe metody leczenia zawiodą [2].
Na zlecenie marki 4Flex
Bibliografia:
- Lugo R. i inni, Shoulder biomechanics, European Journal of Radiology, 2008 Oct;68(1):16-24.
- Barnes J., Diagnozowanie bólu barku, Medycyna Praktyczna dla pacjentów, 2015 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/medycynarodzinna/diagnostyka-kliniczna/objawy-kliniczne/120245,diagnozowanie-bolu-barku (dostęp: 2023.021.)).
- Niedźwiedzki Ł., Ćwiczenia rehabilitacyjne w leczeniu zachowawczym przedniej niestabilności stawu ramiennego- studium przypadku, Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2017.
- Pogorzała A. i inni, Przyczyny i klasyfikacja nawykowego zwichnięcia stawu ramiennego oraz testy wykorzystywane w ocenie jego niestabilności, Innowacyjność i tradycja w fizjoterapii.
- Strzelecka J., Jednostronne urazowe sportowe zwichnięcie stawu ramiennego z porażeniem splotu ramiennego u 16-letniej pacjentki. Analiza przypadku, Pediatria Polska, 2/2018 vol. 93.
- Wwitryna internetowa: https://4flex.pl/produkty-4flex/4flex-silver/ (dostęp: 2023.02.21.)
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Dlaczego warto badać gęstość kości?
Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Kamila
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26