Maszyna do szycia – podstawowe narzędzie pracy
Ręcznie możesz zszyć dwa kawałki materiału, załatać dziurę w spodniach czy zacerować skarpetki, ale robienie tego w pełnym wymiarze będzie wymagało posiadania w domu odpowiednich ku temu narzędzi. Elektryczna maszyna do szycia powinna być łatwa w obsłudze, bezawaryjna i taka, która będzie umożliwiała wykonywanie różnych ściegów. Z czasem może Ci być przydatna maszyna z overlockiem czy pozwalająca na wykonanie stębnówki. Na początek jednak zwykły Łucznik czy Singer jest wystarczający do rozpoczęcia szycia w domu.
Zestaw materiałów i przyborów do szycia
W domu, w którym się szyje, nie może zabraknąć igieł i nici. Przydadzą się zestawy nici w różnych kolorach oraz o różnej grubości. Musisz zaopatrzyć się w takie, które są przeznaczone do szycia maszynowego. Ponadto musisz mieć szpilki do fastrygowania czy pisak do zaznaczania linii, po której będziesz ciąć. Ważne są także nożyczki krawieckie – ostre i wytrzymałe, które poradzą sobie nawet z najbardziej opornym materiałem.
Dochodząc do sedna sprawy: przygoda z szyciem nie będzie mogła się rozpocząć, jeśli nie będziesz mieć materiałów. Kup takie, które są Ci potrzebne w danej chwili, chyba że masz wystarczająco dużo wolnego miejsca w domu i gotówki w portfelu, by kupić materiały na zapas i później zastanawiać się, co możesz z nich uszyć. Materiały do szycia możesz zakupić w hurtowni tkanin Vermont, oferta materiałów do szycia dostępna jest pod tym adresem: https://vermont.com.pl/pl/ .
Pozostałe gadżety krawieckie
Właściwie materiał, nici i igły oraz maszyna do szycia to podstawa, jeśli chcesz szyć w domu. Jednak dobra krawcowa czy dobry krawiec musi mieć jeszcze szereg innych gadżetów przydatnych do szycia. Oprócz szpilek czy nożyczek potrzebujesz czegoś do zaznaczania cięcia i ściegów, linijkę oraz centymetr krawiecki czy przyrząd do prucia, który nie kosztuje dużo. Centymetr to obowiązkowy element wyposażenia dla rozpoczęcia procesu szycia w domu, ponieważ zawsze będziesz musiał coś zmierzyć. Wystarczy Ci centymetr krawiecki o długości 150 cm.
Oznaczanie materiału tradycyjnie odbywa się z użyciem mydełka krawieckiego, nazywanego również kredą krawiecką. Bardzo dobrze sprawdza się wydajna i łatwa w użyciu znikająca kreda, która wywabia się z materiału pod wpływem pary z żelazka. Kreda woskowa z kolei w porównaniu ze znikającą jest bardziej miękka i tworzy trwałe, wyraźne oznaczenia, ale nie znika z materiału, dlatego używaj jej tylko w takich miejscach, które po szyciu nie będą widoczne. Dla wygody możesz wykorzystywać kredę krawiecką w specjalnym aplikatorze, który pozwala na precyzyjne dozowanie jej na materiał. Znaczenie na tkaninach jest dokładne i co najważniejsze – zniknie po pierwszym praniu. Kredy krawieckie w aplikatorach są dostępne w kilku różnych kolorach. Podobnie działa pisak znikający – mazak lub marker.
Do maszyny do szycia powinieneś mieć dodatkowe szpulki do nawlekania nici, dodatkowe stopki i igły dopasowane do modelu maszyny do szycia, jaką będziesz dysponować. Agrafki to gadżet przydatny przy czasowym połączeniu materiałów. Przy przebijaniu igłą grubych materiałów możesz poranić sobie palce, ale unikniesz takiej przykrej ewentualności, jeśli będziesz mieć naparstek.
Może Ci się przydać manekin krawiecki, w który bez trudu wbijesz szpilki, jeśli zajdzie taka konieczność. Ułatwi on drapowanie materiału i układanie go w pożądany sposób, zanim przeszyjesz go na maszynie.
Na koniec przypomnijmy o czymś równie ważnym – to wykroje krawieckie. Możesz kupić gotowe i bazować na nich podczas pierwszych prób szycia. Nie zniechęcaj się, jeśli coś Ci nie wychodzi – z czasem dojdziesz do perfekcji!