Resztki na talerzu
Pozbywaj się ich na bieżąco, gdy jeszcze nie zdążyły zaschnąć. Talerze czyść papierowym ręcznikiem, a potem dopiero zmywaj pod bieżącą wodą. Pozwoli ci to zaoszczędzić sporą ilość wody dziennie.
Zaplanuj zmywanie
Niech ta czynność wykonywana będzie raz lub dwa razy w ciągu dnia. Mycie pojedynczych sztuk talerzy czy sztućców to niepotrzebne litry wody wylewane do kilku razy dziennie. Górę naczyń sprawnie umyjesz napuszczając wody do zlewu z płynem do naczyń, i zatykając korkiem.
Segregacja
Warto wiedzieć, że kolejność mycia naczyń ma ogromny wpływ na oszczędność wody. Mycie rozpocznij od sztućców oraz kubków, potem pozmywaj talerze, a na końcu garnki. Dzięki temu nie będzie potrzeby wymieniania wody, co pozwoli zaoszczędzić nie tylko twoje pieniądze, lecz także cenny czas.
Weź pod lupę płyn do naczyń
Jeśli bliżej się przyjrzeć, działanie wszystkich płynów jest podobne. Różnica w cenach wynika przede wszystkim z ich popularności. Te bardziej reklamowane są zazwyczaj znacznie droższe od tradycyjnych płynów w mniej atrakcyjnych opakowaniach. Co z tego, że tańsze płyny nie posiadają aromatu brzoskwini? Ich celem jest przecież dokładne oczyszczenie naczyń z resztek jedzenia.
Zimna woda
Płukanie naczyń w chłodnej wodzie jest niemal dwa razy tańsze od ciepłej. A przecież liczy się efekt, który w tym wypadku jest identyczny.