Ulubionym i najczęściej eksponowanym motywem wśród bogatej propozycji Galerii w Chmurach jest żuraw. Oglądamy więc obraz na płótnie, w dostojnej srebrzysto-białej ramie przedstawiający parę żurawi.
Taniec w malarstwie
Pierwsze wrażenia dają nam poczucie lekkości i zwiewności. Środkiem do uzyskania takiego efektu są: delikatny, mistrzowski kontur i napełnione powietrzem, lekko barwne tło. Jednocześnie zostajemy włączeni do ruchu, który jest chyba jedną z cech charakterystycznych wszystkich obrazów Galerii. Nawet kwiaty i trawy poprzez zastosowanie środków impresjonistycznych wyrażają powiew i są poddane łagodnym drganiom. Nic nie jest tu statyczne. A najbardziej dynamiczny jest taniec, z którym mamy do czynienia na obrazach.
Czy prośba wyrażona w piosence przez Danutę Rin: „gdy masz mi coś do powiedzenia i szukasz wielkich słów, pamiętaj taniec wszystko zmienia – w tańcu mi to mów” ma również zastosowanie w stosunku do żurawi i innych tańczących zwierząt? Oczywiście że tak.
Symbolika tańca na obrazach
Wiele ptaków wczesną wiosną po przylocie z odległych lądów, gdzie zimują, odgrywa przed swoimi potencjalnymi partnerkami szereg zabiegów, nazwijmy je „prorodzinnych”. Często jest to właśnie swoisty spektakl taneczny. A że do tańca trzeba dwojga, obserwujemy duety. Sprawdź jaka jest symbolika tańca na obrazach.
Nasz duet jest wyjątkowo uroczy, tak jak fascynujące potrafią być żurawie. Nic dziwnego, że ten ptak wśród wielu symbolicznych znaczeń, jest także symbolem tańca. W związku z tym proponujemy zamienić tytuł baletu Piotra Czajkowskiego „Jezioro łabędzie” na „Jezioro żurawie”, a w najgorszym przypadku zainspirować innych twórców do stworzenia dzieła, w którym uwiecznimy i oddamy hołd żurawiom. Tak jak zostało to uczynione na tym obrazie.
Czy chcielibyśmy go zawiesić u siebie w domu? Jeżeli tak zobacz nasze obrazy: Taniec Seria Londyn, Tancerz, Seria Londyn Premium, Tancerz 2 Seria Londyn Premium