Chociaż mówi się, że 9-miesięczny okres oczekiwania na narodziny dziecka nie jest chorobą, niektóre objawy ciąży każą zwolnić szybkie tempo życia. Jako że są mało przyjemne i uciążliwe, warto poznać sposoby na ich złagodzenie.
Nadwrażliwość na zapachy
Zwiększona wrażliwość na niektóre intensywne zapachy to jedne z pierwszych objawów ciąży, które potrafią utrudnić codzienne funkcjonowanie. Zawirowania hormonalne powodują, że ulubione do tej pory zapachy perfum czy innych kosmetyków przyprawiają o mdłości, podobnie jak aromat świeżo zaparzonej kawy czy zapach wydobywający się z lodówki.
Jeżeli nadwrażliwość na zapachy powoduje nudności, a nawet wymioty, musisz na jakiś czas zrezygnować z gotowania. Unikaj także pomieszczeń zadymionych (także z uwagi na zdrowie dziecka) oraz kontaktu z chemikaliami.
Senność i zmęczenie
Typowe objawy ciąży to senność i zmęczenie. Wiele kobiet ma wrażenie, że ulatnia się z nich energia. Czują się słabe i najchętniej przespałyby cały dzień. Nadmierna senność jest efektem gwałtownego wzrostu poziomu progesteronu – hormonu odpowiadającego za podtrzymanie ciąży. Natomiast zmęczenie to skutek wykształcania się wszystkich narządów płodu oraz łożyska – są to bowiem procesy zużywające sporo energii pobieranej od matki.
Z sennością i zmęczeniem nie ma co walczyć – warto się im poddać. Dlatego należy znaleźć czas na drzemkę w ciągu dnia oraz relaks. Istotną rolę odgrywa także nocny odpoczynek – sen powinien trwać ok. 9 godzin.
Mdłości i wymioty
Poranne mdłości i wymioty to uciążliwe objawy ciąży, które są typowe dla pierwszego trymestru. Wiążą się ze znacznym wzrostem gonadotropiny kosmówkowej (hormonu hCG).
Chcąc złagodzić uciążliwość tych dolegliwości, warto zaraz po przebudzeniu coś zjeść. Należy także zmniejszyć wielkość porcji jedzenia przy jednoczesnym zwiększeniu częstotliwości spożywania posiłków.
Swędzenie skóry
Swędzenie skóry brzucha to nietypowe symptomy ciąży, które zwykle pojawiają się w drugim trymestrze. Jest to związane z powiększaniem się brzucha, a co za tym idzie – napinaniem się skóry objawiającym się swędzeniem.
Zamiast się drapać, kilka razy dziennie delikatnie wmasuj nawilżającym balsam przeznaczony dla kobiet w ciąży.
Uwaga! Jeśli swędzi cię skóra na całym ciele, zgłoś się do lekarza. To mogą być objawy stanu przedrzucawkowego lub cholestazy.
Zaparcia
Trudności z wypróżnianiem dotyka wiele kobiet w ciąży. Jest to skutkiem wysokiego poziomu progesteronu, który spowalnia mięśniówkę jelit. Zaparciom sprzyja również przyjmowanie preparatów z żelazem.
Zaparć nie należy bagatelizować, ponieważ mogą doprowadzić do hemoroidów. Nie można jednak stosować środków przeczyszczających bez konsultacji lekarskiej. Jak zatem sobie pomóc?
- Zadbaj o odpowiednią podaż błonnika – jedz sporą ilość owoców i warzyw, pieczywo razowe, kasze, otręby.
- Wypijaj sporą ilość płynów – pracę jelit wspomaga szklanka wody z miodem wypita na czczo.
- Postaw na aktywność fizyczną – każda forma ruchu przyczynia się do poprawy perystaltyki jelit.
Jeżeli przyjmujesz żelazo, zapytaj lekarza o możliwość zamiany suplementu na naturalne produkty, np. sok z czerwonych buraków, orzechy, natkę pietruszki.
Ból pleców
Częstym objawem ciąży – szczególnie pod koniec drugiego i w trzecim trymestrze - są bóle pleców. Zwykle dotyczą odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz pośladków. To dolegliwości wynikające głównie ze zmiany środka ciężkości ciała związanej z powiększaniem się brzucha.
Chcąc zminimalizować dolegliwości, należy przede wszystkim zadbać o prawidłową postawę. Warto także unikać siedzenia w jednej pozycji przez dłuższy czas oraz stania. Dobrym pomysłem jest wykonywanie odpowiednio dobranych ćwiczeń.
Zgaga
Zgaga jest objawem, który zwykle daje o sobie znać w pierwszych tygodniach ciąży oraz powraca w trzecim trymestrze. Jej przyczyną jest progesteron, który działa rozluźniająco na zwieracze przełyku. Ponadto swój wkład ma również ucisk na żołądek wywołany powiększającą się macicą.
By zminimalizować uciążliwość zgagi, warto:
- ograniczyć spożywanie słodyczy, pikantnych potraw
- zmniejszyć wielkość porcji na rzecz mniejszych, ale spożywanych częściej
- unikać leżenia na plecach zaraz po posiłku
- postawić na aktywność fizyczną.
Po konsultacji lekarskiej można zastosować leki zobojętniające kwas żołądkowy.
To zaledwie kilka typowych objawów ciąży, których pojawienie się powoduje dyskomfort. Pamiętaj jednak, że każda kobieta jest inna, w efekcie czego może inaczej odczuwać dolegliwości – z mniejszym lub większym nasileniem. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości lub obawy, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę.