Regeneracja ma swoje granice
Jeśli chodzi o komórki naskórka, już około 25 roku życia nasz organizm nie nadąża z regeneracją. Odnawiają się one średnio w ciągu 14-28 dni. Do tego czasu złuszczanie warstwy rogowej odbywa się w sposób naturalny. Po 25 roku życia w trosce o dobrą kondycję skóry powinniśmy sięgać już po peelingi.
Wewnątrzpochodne i zewnątrzpochodne czynniki starzenia się
Oba rodzaje czynników są niezmiernie ważne i wzajemnie się uzupełniają w naszym życiu. Przebieg starzenia się jeśli chodzi o wewnątrzpochodne czynniki to nic innego jak nasze predyspozycje genetyczne. Na czynniki zewnątrzpochodne składają się natomiast: tryb życia, dieta, aktywność fizyczna, warunki środowiskowe (mieszkania, pracy) oraz w przypadku starzenia się skóry promieniowanie słoneczne.
Mamy wpływ tylko na te drugie czynniki, które potrafią mocno przyspieszyć proces starzenia się. Skóra jest tkanką, na której pierwsze jego oznaki są najbardziej widoczne, dlatego bacznie powinniśmy się jej przyglądać.
Jak starzeje się skóra?
Na coraz starszej skórze pojawiają się naczynka, znamiona, przebarwienia i oczywiście zmarszczki, które wbrew ogólnemu zamieszaniu są tu najłatwiejsze do zlikwidowania.
Za takie zmiany odpowiedzialny jest kolagen i kwas hialuronowy, którego produkcja wraz z wiekiem maleje, a z czasem zanika.
Sięgając głębiej, docieramy aż po zmieniający się stan naszej twarzoczaszki. To dlatego nawet jeśli będziemy w stanie wyeliminować zmianę gęstości skóry, znamiona, zmarszczki, pajączki, poprawienie owalu twarzy przy pomocy skalpela, tak daleko nie sięgniemy.
To konstrukcja, która jest nie do ruszenia.
Zasada odwróconego trójkąta
Jeśli Twoja twarz zwęża się w kierunku brody, przypominając trójkąt, z powodzeniem możesz powiedzieć, że młodo wyglądasz. Zauważ, że twarze ludzi starych mają wręcz odwrotne proporcje. Od zasady są reguły, którą stanowią twarze osób o dziedzicznych rysach twarzy po przodkach. Tak czy inaczej każdej z nas odnośnie zasady odwróconego trójkąta taki test przed lustrem w łazience się przyda.