Lizbona zaklęta w ceramice
Kafelki Azulejo są symbolem zarówno Lizbony, jak i całej Portugalii. Lizbończycy są do nich przywiązani na tyle, że stworzyli poświęcone im Narodowego Muzeum Kafelek (Museu Nacional do Azulejo), gdzie opowiedziano ich sięgającą XV wieku historię oraz zaprezentowano techniki ich tworzenia. Eksponatem, który przyciąga szczególną uwagę turystów i budzi wzruszenie wśród wielu Portugalczyków jest biało-niebieska mozaika przedstawiająca panoramę Lizbony sprzed tragicznego trzęsienia ziemi, jakie miało miejsce w 1755 roku.
Architektoniczne oblicze miasta
Narodowe Muzeum Kafelek mieści się w niezwykłym miejscu, mianowicie w Klasztorze Madre Deus będącym jednym z najwspanialszych budynków sakralnych w Portugalii. Równie magicznym miejscem jest inny klasztor położony w samym sercu miasta. Klasztor Karmelitów (Convento do Camo), bo o nim mowa, to miejsce zarazem piękne, jak i tragiczne. Podczas trzęsienia ziemi runęły jego zabytkowe gotyckie sklepienia. Ocalała cześć świątyni, w tym masywne mury oraz łuki, przetrwały i zostały starannie zabezpieczone w taki sposób, by obiekt pełnił funkcję trwałej ruiny.
Błogi spokój i wymarzona cisza
Jeśli potrzebować będziemy chwili odpoczynku i odrobiny spokoju, wybierzemy się do lizbońskiego Ogrodu Botanicznego (Jardim Botânico de Lisboa). Ta oddalona nieco od centrum oaza spokoju pozwoli nam w ciszy podziwiać tropikalną i niezwykle bujną roślinność. Labirynty ścieżek, oczka wodne i wspaniałe widoki na Lizbonę zapadają na długo w pamięć i pozwalają zaczerpnąć siły na kolejną wycieczkę po mieście. Zanim jednak wrócimy do centrum wybierzmy się do położonego po sąsiedzku planetarium lub odwiedźmy Narodowe Muzeum Historii Naturalnej (Museu Nacional de História Natural).
Smaki całej Portugalii
Jeśli podczas zwiedzania Lizbony dopadnie nas głód, najlepiej udać się na dawny targ rybny (Mercado de Riberia), który dziś jest wypełniony licznymi restauracjami oraz kawiarniami. Skosztujemy tu oryginalnego portugalskiego wina i najlepszych na świecie sardynek. Spróbować koniecznie trzeba też tutejszego sera żółtego, owoców o dziwnej nazwie nieśplik japoński oraz lokalnych ryb. Te niespotykane nigdzie indziej smaki na długo zostaną na naszych podniebieniach.
Portugalskie okno na świat
Spragnieni dalszych wrażeń możemy wyruszyć na zachód, gdzie znajduje się słynna wieża Torre de Belém. Zbudowana w XV wieku jako obiekt militarny niegdyś miała strzec Lizbonę przed wrogami i najeźdźcami - dziś jest wizytówką całej Portugalii. Zachowana w bardzo dobrym stanie wieża jest jednocześnie najlepszym przykładem charakterystycznego dla Portugalii stylu manuelińskiego, nawiązującego swoimi motywami do orientu i zamorskich wypraw. Na jej szczycie można zobaczyć wspaniałą, rozciągającą się dookoła okolicę i wspomnieć udaną wycieczkę po Lizbonie.
Źródło: https://r.pl/portugalia