Od czego zacząć urządzanie kuchni?
Zacznij od rozrysowania na kartce szczegółowego planu pomieszczenia. Zmierz i nanieś na szkic długości ścian. Zaznacz na planie wszystkie gniazdka elektryczne i odpływy. Ustaw sprzęt AGD, wedle zasady trójkąta roboczego – lodówka, zlewozmywak i kuchenka powinny być wierzchołkami trójkąta, powinny być obok siebie, tak by przemieszczanie się po kuchni i przygotowywanie posiłków było ergonomiczne. Dopiero z takim planem, z takimi fundamentami możesz przejść do bardziej szczegółowych elementów aranżacji.
Kuchnia otwarta, czy zamknięta?
Kuchnia otwarta czyli tak zwana kuchnia z salonem oraz kuchnia zamknięta stanowiąca odddzielne pomieszczenie. Zalety kuchni otwartej to niewątpliwie jej towarzyski charakter, gdy przychodzą goście "na kanapę" można jednocześnie gotować, rozmawiać, spożywać napoje. Minusem są unoszące się w powietrzu zapachy i dźwięki pracującej zmywarki, czy postawionej na rozpalonej płycie patelni. Kwestie uciążliwych zapachów w jakimś stopniu rozwiązuje okap kuchenny. Technologie wyciągów kuchennych są obecnie bardzo zaawansowane, tak że nawet najbardziej wyczulone "nosy" powinny znaleźć okap, który uchroni ich zmysł powonienia przed niechcianymi zapachami.
Jakie meble kuchenne wybrać do wąskiej kuchni i jak je zaaranżować?
W wąskich pomieszczeniach kuchnie aranżuje się w kształcie litery I, L lub U. Pomysły na to jak najlepiej ustawić meble na kilku metrach kwadratowych znajdziesz tu http://www.urzadzone.pl/a/waska-kuchnia-w-ksztalcie-i-i-l-jak-zaprojektowac-i-urzadzic-20093.html
Blat kuchenny – jaki wybrać?
Po wyborze mebli, nadchodzi czas na decyzję dotyczącą blatu. Generalnie blat kuchenny powinien być dopasowany do frontów mebli i z reguły powinien być o parę tonów ciemniejszy. Wybór blatu sprowadza się do wyboru materiału, z którego wykonany jest blat:
- Laminat – najtańszy materiał, nakładany na płytę wiórową, która nie jest odporna na wodę, czy wysoką temperaturę.
- Drewno – ulubiony blat skandynawskich projektantów kuchni. W większym stopniu odporny na wodę i temperaturę niż blat laminowany, choć trudny w utrzymaniu i pielęgnacji. Po jakimś czasie będą na nim widoczne rysy.
- Kamień, kompozyty, konglomeraty – najdroższe blaty i zarazem najlepiej sprawdzające się materiały w kuchni. Odporne na wodę, wysoką temperaturę i zarysowania. Długoterminowa inwestycja.