- Zabiegi anti aging, spowalniające procesy starzenia się organizmu oraz redukujące już widoczne oznaki starzenia to bez wątpienia najczęściej wykonywane procedury w gabinetach medycyny estetycznej. Jakie zabiegi umożliwiają odmłodzenie skóry?
Profesjonalne odmładzanie skóry w gabinecie medycyny estetycznej i kosmetologii możliwe jest dzięki licznym zabiegom. Umożliwiają one kompleksową poprawę wyglądu skóry zarówno twarzy, jak i ciała. Na takie zabiegi zdecydować mogą się zarówno osoby w starszym wieku, jak i osoby młode. Te pierwsze decydują się na zabiegi w celu redukcji zmarszczek i innych oznak starzenia, zaś te drugie poszukują najskuteczniejszej profilaktyki procesów starzenia się skóry. Spośród zabiegów o potencjale odmładzającym wymienić należy m. in. laseroterapię, botoks, wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym i wypełniaczami biostymulującymi, osocze bogatopłytkowe, Dermapen 4 czy karboksyterapię. Procedury te wpływają kompleksowo na poprawę kondycji skóry, pobudzają procesy regeneracyjne, zwiększają gęstość skóry, ujędrniają ją i wygładzają.
- Czy któryś z tych zabiegów można wskazać jako najskuteczniejszy sposób na odmłodzenie skóry?
Trudno decydować o tym, który z zabiegów przynosi najlepsze efekty. Wiele zależy bowiem od aktualnych potrzeb skóry czy oczekiwań pacjenta wobec zabiegów. Istotne jest także to, czy koncentrujemy się na natychmiastowym osiągnięciu efektu wygładzenia zmarszczek, czy też wolimy nieco dłuższe, bardziej metodyczne a jednocześnie dające bardziej trwały efekt procedury. Podkreślić należy, że każdy z zabiegów wykonywanych przez specjalistę pozwala osiągać spektakularne efekty, zwłaszcza, gdy zabiegi wykonywane są w terapii łączonej. Polega ona na naprzemiennym wykonywaniu zabiegów o komplementarnym działaniu.
- Za najskuteczniejsze zabiegi odmładzające uznaje się laser, botoks oraz kwas hialuronowy. Czy słusznie?
Laseroterapia od wielu lat okazuje się być bezkonkurencyjną procedurą wykonywaną w gabinetach medycyny estetycznej. Wynika to z faktu, iż lasery to niezwykle uniwersalne urządzenia, które mogą działać na drodze kontrolowanego uszkodzenia naskórka, jak i całkowicie nieinwazyjnie. W zależności od zastosowanej technologii oraz długości fali możliwe jest usuwanie zarówno głębokich zmarszczek, jak i takich oznak fotostarzenia jak przebarwienia czy utrata elastyczności skóry. Z kolei botoks oraz kwas hialuronowy pozwalają na natychmiastowe wygładzanie zmarszczek.
- Zatrzymajmy się na chwilę przy laserowym odmładzaniu skóry. Jakie lasery mogą być zastosowane w celu poprawy kondycji skóry dotkniętej oznakami starzenia się?
Jak już zostało wspomniane, laseroterapia obejmuje szereg procedur umożliwiających oddziaływanie zarówno na powierzchniowe, jak i głębokie warstwy skóry. W przypadku użycia lasera frakcyjnego ablacyjnego dochodzi do kontrolowanego uszkodzenia naskórka, co zapewnia efekt kompleksowego resurfacingu skóry. Naskórek zostaje złuszczony, powierzchniowe przebarwienia i drobne zmarszczki - zredukowane. Ponadto pobudzona zostaje synteza włókien kolagenowych, przez co skóra odzyskuje gęstość i jędrność. W przypadku lasera frakcyjnego nieablacyjnego mikrouszkodzenia generowane wiązką lasera ograniczone są jedynie do skóry właściwej, a naskórek pozostaje nienaruszony. Dzięki temu zabieg nie wymaga rekonwalescencji, zaś w głębszych warstwach skóry dochodzi do nasilonej syntezy włókien kolagenu i elastyny, co daje efekt wygładzenia nawet głębszych zmarszczek. Zabiegiem nie wymagającym gojenia się skóry po zabiegu jest także termolifting. O ile w przypadku lasera nieablacyjnego mamy do czynienia z mechanicznym uszkodzeniem głębokich warstw skóry, o tyle termolifting polega na wywołaniu efektu termicznego. Pod wpływem wiązki lasera dochodzi do obkurczania się włókien kolagenowych oraz wygładzenia zmarszczek. Ponadto lasery umożliwiają redukcję nawet głębokich przebarwień czy poszerzonych naczynek – wiązka lasera pochłaniana jest przez barwnik skóry czy krwi, prowadząc odpowiednio do rozjaśnienia przebarwień bądź zamknięcia naczynek.
- A na czym polega wygładzanie zmarszczek kwasem hialuronowym?
Zastosowanie kwasu hialuronowego sprowadza się do ostrzykiwania zmarszczek w celu ich wypełnienia. Wypełniacz wprowadzany jest liniowo wzdłuż przebiegu zmarszczek, umożliwiając korygowanie nawet głębokich zmarszczek czy bruzd, takich jak bruzdy nosowo – wargowe, czy bruzdy marionetki. Ponadto kwas hialuronowy https://neonia.com.pl/medycyna-estetyczna/kwas-hialuronowy/ wykazuje działanie nawilżające, poprawiają jakość skóry w miejscach iniekcji. Efekt zabiegu zauważalny jest natychmiast i utrzymuje się przez 9 – 12 miesięcy.
- A co z botoksem? Tu także zabieg zauważalny jest natychmiast, a czas utrzymywania się efektu to kilka miesięcy. Czym zatem zabieg ten różni się od wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym?
Botoks https://neonia.com.pl/medycyna-estetyczna/toksyna-botulinowa/ działa inaczej niż kwas hialuronowy – nie wypełnia zmarszczki, a blokuje przewodnictwo nerwowo – mięśniowe, ograniczając mimikę twarzy na ściśle wybranych jej obszarach. Nie należy jednak obawiać się powikłania w postaci efektu maski – zabieg działa wybiórczo na niewielkie grupy mięśni przyczyniające się do powstania zmarszczek mimicznych, ale nie wpływa na mimikę całej twarzy. Zabieg botoksu nadaje się do czasowego korygowania zmarszczek mimicznych oraz ograniczenia ich pogłębiania się, nie sprawdzi się jednak w przypadku głębokich zmarszczek czy bruzd. Zaletą kwasu hialuronowego i botoksu jest natomiast możliwość powtarzania zabiegu wówczas, gdy efekt przestaje być widoczny.
- Przedstawmy jeszcze w kilku zdaniach pozostałe zabiegi wygładzające zmarszczki.
Dermapen 4 to zabieg polegający na zaawansowanym nakłuwaniu skóry przy pomocy specjalnego urządzenia, dającego możliwość nakłuwania z częstością ponad 1400 razy na sekundę. Stymulowane są wówczas procesy regeneracji skóry oraz syntezy włókien kolagenowych. Osocze bogatopłytkowe to zabieg ostrzykiwania skóry koncentratem czynników wzrostu i komórek macierzystych pobranych z krwi pacjenta. Z kolei mezoterapia sprowadza się do iniekcji preparatów o działaniu odmładzającym i odżywczym. Karboksyterapia wykorzystuje z kolei odmładzające właściwości dwutlenku węgla – gaz ten wprowadzony śródskórnie stymuluje powstawanie nowych naczyń krwionośnych, co sprzyja lepszemu ukrwieniu, dotlenieniu i odżywieniu skóry. Zabieg ten sprzyja ponadto stymulowaniu syntezy włókien kolagenowych, dzięki czemu z zabiegu na zabieg skóra młodnieje i wygładza się.
Artykuł powstał we współpracy z: https://drkopycinska.krakow.pl/