W związku z narodzinami dziecka liczyć możesz na 1000 złotych becikowego. Otrzymasz je jednak wtedy, gdy dochód na osobę w Twojej rodzinie nie przekracza 1922 złotych. Gdy nie przysługuje Ci prawo do zasiłku macierzyńskiego, otrzymasz kosiniakowe w kwocie 1000 złotych przez 52 tygodnie lub więcej w przypadku większej ilości dzieci. Nie zapominamy oczywiście o świadczeniu 500 plus, które jest flagowym pomysłem aktualne go rządu. Otrzymasz je na drugie oraz każde kolejne dziecko. Niektóre rodziny dostają to świadczenie także na pierwsze dziecko, jeśli osiągają niskie dochody. Pamiętaj także o ulgach podatkowych na dziecko (takie, które nie ukończyło osiemnastego roku życia lub też dwudziestego piątego, jeśli nadal się uczy).
Na zasiłek rodzinny liczyć możesz wówczas, gdy dochód na osobę w Twojej rodzinie nie przekracza 674 złotych w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym 764 złote). Ile wynosi jego wysokość? Od 95 złotych do 135 złotych – w zależności od wieku dzieci. Kiedy korzystasz urlopu wychowawczego, potrzymasz zasiłek wychowawczy – to 400 złotych wypłacane co miesiąc przez co najmniej 2 lata. Jeśli wychowujesz dziecko samotnie, możesz liczyć na dodatek do zasiłku rodzinnego wynoszący co najmniej 193 złote. Jeśli mowa o rodzinie wielodzietnej, na trzecie i każde następne dziecko dostaniesz 95 złotych na miesiąc.
Jeśli mowa o urlopach, podstawowy urlop macierzyński wynosi 20 tygodni. Przysługuje za niego nie klasyczne wynagrodzenie, ale zasiłek – w wysokości 100% albo 80% podstawy. Możesz także starać się o dodatkowy macierzyński wynoszący maksymalnie 6 tygodni. Urlop rodzicielski natomiast trwa maksymalnie 26 tygodni, wychowawczy zaś – 36 tygodni. Podkreślmy, że za urlop macierzyński i rodzicielski przysługuje zasiek macierzyński, natomiast w przypadku urlopu wychowawczego nie ma tego świadczenia. Część urlopu macierzyńskiego wykorzystać możesz już przed porodem, jeśli tylko Twój pracodawca zgodzi się na to. Jeśli prowadzisz własną działalność, ta forma urlopu także Ci przysługuje.