Wyjście na jaw tajemnego romansu jednego z partnerów lub małżonków może doprowadzić do poważnego kryzysu a nawet rozpadu związku. Mimo to, pary często decydują się na próbę odnalezienia się w tych okolicznościach poprzez wspólną terapię. Ze specjalistycznej psychoterapii par możesz skorzystać w Ośrodku Pomarańczowe Ja w Poznaniu.
Jak często zdradzamy?
Pomimo dużego wyzwania, jakim jest zbadanie powszechności zjawiska zdrady w Polsce, można dotrzeć do pewnych statystyk. Według raportu CBOS [2011] na temat zdrad wśród Polaków, niemal połowa osób badanych zna kogoś, kto pozwala sobie na flirt z kimś będącym w związku a 38% przyznaje, że w ich środowisku są osoby, które w takich relacjach posuwają się do kontaktów fizycznych. Raport mówi także, że statystycznie na zdradę partnera lub romans z kimś będącym w związku decydują się osoby w młodszym wieku, mężczyźni, osoby mniej praktykujące religijnie, zamieszkujące w dużych miastach, lepiej wykształcone, o lepszej sytuacji ekonomicznej oraz... o lewicowej orientacji politycznej.
Dlaczego zdradził? Dlaczego zdradziła?
Osoby zdradzone najczęściej rozpamiętują zdradę, swoje cierpienie i niezgodę na ujawniony stan rzeczy. Fakt pojawienia się zdrady wiąże się z zwykle z utratą zaufania w relacji pomiędzy partnerami a także z całkowitą zmianą perspektywy, poprzez którą postrzegana jest druga osoba, zwłaszcza partner, który zdradził. Osoba zdradzona często zadaje sobie pytanie, dlaczego ją to spotkało, dlaczego druga osoba postąpiła tak, a nie inaczej, co poszło nie tak.
Według wcześniej wspomnianego badania [CBOS, 2011] prawie połowa badanych twierdzi, że zdrada służy przeżyciu nowego doświadczenia lub pojawia się wtedy, gdy w stałym związku nie dzieje się najlepiej. Niektórzy badani wskazują również na ucieczkę od codziennych problemów, samotność, niskie poczucie własnej wartości lub zauroczenie. Zdania na ten temat są więc podzielone. Zdaje się, że podobny fakt zauważyli badacze Glass i Wright, którzy w 1985 roku postanowili zbadać, dlaczego zdradzamy i czy rzeczywiście robimy to wówczas, gdy stały związek nas nie satysfakcjonuje. Okazało się, że wyniki wśród mężczyzn i w grupie kobiet różniły się. Wśród kobiet rzeczywiście wykazano związek pomiędzy zadowoleniem ze związku a tendencją do zdrad. Wśród mężczyzn natomiast nie – innymi słowy, zdradzali także mężczyźni deklarujący, że są bardzo szczęśliwi w swoich związkach.
Jak on mógł, jak ona mogła...
Ujawnienie zdrady jest trudnym doświadczeniem zarówno dla osoby, która została zdradzona, jak i dla tego, kto zdradził. Zmienia się wówczas charakter relacji pomiędzy partnerami a związek może wejść w stan poważnego kryzysu lub nawet ulec zerwaniu. Osoba zdradzona doświadczać może szoku i silnych, negatywnych emocji, charakterystycznych dla doświadczeń traumatycznych. Proces radzenia sobie z faktem znalezienia się w takiej sytuacji może być długi i bolesny, miejscami przypominając żałobę po stracie bliskiej osoby – tutaj co prawda nikt nie umiera, jednak odchodzi relacja, jaką znaliśmy do tej pory i która do tej pory była dla nas znacząca.
Zdrada – i co dalej?
Przejście przez ten trudny czas może w niektórych przypadkach płynąć szybciej lub wolniej, zawsze jednak istotne jest korzystanie ze wsparcia – nie tylko bliskich, ale najlepiej także ze specjalistycznej pomocy psychologa lub psychoterapeuty.
Osoby, które zakończyły związek korzystać mogą z pomocy o charakterze indywidualnym. Natomiast pary, które starają się utrzymać relację po ujawnieniu faktu zdrady mogą znaleźć pomoc w psychoterapii par. Pomoże ona zrozumieć przeżycia obojga partnerów (własne, oraz drugiej osoby), uporządkować i oswoić doświadczenia związane ze zdradą i kryzysem w relacji oraz pozwoli podjąć bardziej świadome decyzje. Jeśli para decyduje się walczyć o związek, przy odpowiednim zaangażowaniu obojga partnerów, terapia może pomóc w utrzymaniu i odbudowaniu relacji.