Wybór urządzenia do prasowania to kwestia indywidualna. To, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie tego typu sprzętu, to przede wszystkim: system generowania pary, powłoka stopy, moc czy programy umożliwiające bezpieczne prasowanie różnego rodzaju tkanin.
Żelazko parowe vs stacja do prasowania – czym się od siebie różnią?
Stacja do prasowania od żelazka parowego różni się przede wszystkim wielkością. Stacja to dość duże urządzenie, które lepiej sprawdzi się w większych mieszkaniach. Istotną różnicą pomiędzy stacją a klasycznym żelazkiem jest również wyrzut pary, jaką wytwarza. Stacje do prasowania generują parę na poziomie około 400–600 g/min, żelazko parowe z kolei – około 120–125 g/min. Stacja parowa umożliwia nie tylko prasowanie w poziomie, lecz także w pionie, bez konieczności dotykania stopą powierzchni materiału.
Dom w porządku to portal, gdzie można znaleźć więcej interesujących informacji dotyczących prasowania różnych rodzajów tkanin, sposobów ich przechowywania, a także metod dbania o domowe sprzęty.
Parowe żelazko – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Wybierając żelazko dla siebie, należy zwrócić uwagę na jego stopę. Na rynku dostępne są powłoki aluminiowe i teflonowe, które charakteryzuje dobry poślizg, jednak stosunkowo mała odporność na uszkodzenia. Bardziej wytrzymałe są stopy ceramiczne. W najdroższych modelach żelazek można znaleźć również powłoki szafirkowe. Są na tyle odporne na zarysowania i uszkodzenia, że można nimi prasować nawet guziki czy zamki. Wybierając urządzenie prasujące, warto również zwrócić uwagę na jego moc. Dobrze, aby była ona na poziomie przynajmniej 1800–2000 W. Przydatną funkcją w żelazku jest również specjalny program odkamieniania.
Jak działa stacja do prasowania?
Stacja do prasowania to połączenie nowoczesnego generatora pary z deską do prasowania, którą można dowolnie ustawiać pod różnymi kątami. Za pomocą urządzenia można komfortowo i szybko wygładzić różnego rodzaju tkaniny w pionie. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia prasowanie np.: koszul, długich sukienek, zasłon czy firanek. Sprzęt generuje potężny wyrzut pary, co gwarantuje dwa razy szybsze prasowanie, z kolei lekka i poręczna głowica prasująca z łatwością dotrze do trudno dostępnych miejsc, np.: okolic guzików, zamków, kieszeni czy zakładek.