Pokrzywa zwyczajna na włosy
Pokrzywa zwyczajna to roślina od lat ceniona w lecznictwie. Reguluje procesy przemiany materii, wspomaga odporność organizmu i dba o kondycję układu moczowego. Jest też nieoceniona w kosmetyce – korzysta się z niej w pielęgnacji skóry i włosów. Dobroczynne działanie pokrzywy zwyczajnej wynika z jej bogatego składu. Dzięki zawartości cynku, witaminy C i garbników reguluje pracę gruczołów łojowych, w związku z czym działa przeciwłojotokowo i przeciwłupieżowo. Duża zawartość krzemu w pokrzywie zwyczajnej sprawia, że wzmacnia ona cebulki włosów, regeneruje je i intensyfikuje ich wzrost. Zioło stanowi również źródło wielu innych cennych składników, w tym m.in. witamin A, K i z grupy B, składników mineralnych (magnezu, wapnia), chlorofilu, kwasów organicznych, flawonoidów, garbników. Mimo wielu korzyści ze stosowania pokrzywy zwyczajnej należy pamiętać, że zewnętrznie może powodować ona u niektórych uczulenie. Dlatego przed zastosowaniem powinno się zrobić test na niewielkim fragmencie skóry, by uniknąć reakcji nadwrażliwości. Więcej na temat pokrzywy, ale i innych ziół, znaleźć można pod adresem: https://www.welbi.pl/.
Skrzyp polny na włosy
Jedną z popularniejszych roślin stosowanych na wzmocnienie włosów jest skrzyp polny. Powszechnie wykorzystuje się go również do pielęgnacji skóry i paznokci. W skrzypie polnym znajdują się spore ilości soli krzemu i wapnia, którym zawdzięcza on działanie ochraniające i wzmacniające cebulki. Poza tym krzem jest konieczny do syntezy kolagenu i elastyny, dzięki którym mieszki włosowe i skóra włosów są w doskonałej kondycji. Roślina pobudza wzrost i ogranicza wypadanie włosów oraz zapobiega rozdwajaniu się końcówek. Wspomniana elastyna nadaje włosom giętkość i sprężystość, w związku z czym skrzyp polny ułatwia rozczesanie i układanie włosów oraz sprawia, że są mniej podatne na czynniki zewnętrzne. Pozytywne działanie skrzypu na włosy wynika również z obecności innych składników mineralnych, takich jak: żelazo, mangan, magnez, fosfor i cynk, witamina C, witaminy z grupy B, alkaloidy czy flawonoidy.
Łopian na włosy
Łopian to kolejna znana w medycynie naturalnej i kosmetyce roślina. Do wzmocnienia włosów wykorzystuje się korzeń rośliny. Znajdują się w nim takie składniki, jak m.in.: garbniki, olejek eteryczny, fenolokwasy, fitosterole, sole potasu, wapnia, magnezu, siarka, kwas krzemowy, witamina C, związki poliacetylenowe. Roślina ta znana jest z działania przeciwzapalnego oraz ze zdolności hamowania rozwoju grzybów i bakterii przyczyniających się do powstawania łupieżu. Aktywuje procesy odnowy komórek i tkanek, dzięki czemu intensyfikuje porost włosów. Z kolei z uwagi na oddziaływanie na gruczoły łojowe jest w stanie regulować ilość wydzielanego sebum i działa przeciwłojotokowo. Z korzystnego działania łopianu na włosy powinny zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz o jasnych włosach – roślina może powodować ich przyciemnienie.