18 tydzień ciąży to moment, w którym ustępuje wiele nieprzyjemnych objawów pierwszego trymestru. Zmniejsza się także prawdopodobieństwo poronienia, aczkolwiek musisz mieć świadomość ryzyka przedwczesnego porodu. Sprawdź, jak zmienia się Twoje ciało i czy symptomy powinny budzić Twój niepokój.
Ciąża pełna obaw – strach przed nieznanym
Pierwsza ciąża zawsze jest powodem do niepokoju, co jest spowodowane strachem przed nieznanym. Pojawiające się dolegliwości rodzą wiele wątpliwości, mimo że większość z nich jest typowa dla tego okresu. Kobiety jednak wolą "dmuchać na zimne", by nie przeoczyć żadnego niepokojącego i świadczącego o zagrożeniu symptomu. Dlatego nawet gdy "wybije" 18 tydzień ciąży, wsłuchują się w swój organizm, próbując odczytać pojawiające się ewentualnie sygnały ostrzegawcze. Takie podejście, choć pozwala uniknąć nieprzewidzianych i groźnych sytuacji, bywa mocno stresujące. Tymczasem nadmiar stresu wcale nie jest korzystny i dla samej mamy, i dla rozwijającego się płodu.
Bóle pleców – czy to normalne?
Bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, które towarzyszą skurczom, mogą świadczyć o rozpoczynającym się porodzie. Dlatego wiele kobiet podnosi alarm, gdy w 18 tygodniu ciąży zaczynają odczuwać bóle w dolnej partii pleców. Warto jednak pamiętać, że 18 tydzień ciąży to okres, w którym brzuch powiększa się, a kobieta stopniowo zaczyna przybierać na wadze. Z powodu wzrastającego obciążenia zmienia się środek ciężkości, efektem czego jest wyginanie brzucha do przodu skutkującego dolegliwościami bólowymi. Ból dodatkowo potęguje relaksyna – hormon odpowiadający za rozluźnienie więzadeł macicy, przygotowując ją w ten sposób do porodu.
O czym świadczy zwiększony apetyt?
18 tydzień ciąży to etap, w którym możesz odczuwać wzmożony apetyt. Nie jest to kwestia poważnej dolegliwości, lecz naturalna kolej rzeczy związana z rosnącym zapotrzebowaniem twojego organizmu i rosnącego płodu na energię. Należy więc zwiększyć wartość energetyczną posiłków w stosunku do jadłospisu sprzed kilku tygodni.
W II trymestrze ciąży zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta o 360 kcal na dobę.Jeżeli chcesz uniknąć nadmiernego przyrostu masy ciała, jedz dla dwojga, a nie za dwoje! Spożywaj przy tym wartościowe posiłki, unikając tzw. pustych kalorii.
Czy zawroty głowy powinny niepokoić?
Zawroty głowy bywają niepokojącym objawem świadczącym m.in. o urazach błędnika, hipoglikemii czy niewydolności tętnic szyjnych. Mogą także być następstwem tzw. hiperwentylacji. Jednak w 18 tygodniu ciąży są objawem na porządku dziennym – stanowią typową przypadłość kobiet ciężarnych.
18 tydzień ciąży to okres, w którym dochodzi do rozszerzenia i rozluźnienia naczyń krwionośnych oraz obniżenia ciśnienia krwi. To wszystko może powodować zawroty głowy, nasilające się również po nagłej i szybkiej zmianie pozycji. Mogą także świadczyć o zbyt niskim poziomie cukru we krwi.
Jeśli zawroty głowy są Twoją codziennością, unikaj gwałtownego zrywania się z pozycji leżącej czy siedzącej. Mając wrażenie, że zaraz zemdlejesz, usiądź i pochyl głowę (umieszczając ją między kolanami – o ile pozwoli na to brzuch) albo połóż się na lewym boku.
Warto także mieć świadomość, że zawroty głowy mogą wskazywać na anemię. Jeśli odczuwasz je dość często, warto poprosić lekarza ginekologa o dodatkowe skierowanie na badanie polegające na oznaczeniu glukozy we krwi oraz oznaczeniu poziomu żelaza, hemoglobiny, ferrytyny. Anemia w tym okresie ciąży jest dość częsta, ponieważ dochodzi do wzrostu objętości krwi – szybciej jednak przybywa osocza niż czerwonych krwinek (erytrocytów). W takim przypadku nie będzie świadczyć o niedokrwistości, jednak często się w nią przeradza. Jeżeli wyniki badań wskazują na anemię w 18 tygodniu ciąży, przede wszystkim musisz zmienić sposób odżywiania, wzbogacając codzienny jadłospis w produkty spożywcze stanowiące źródło żelaza. Istotne znaczenie ma przy tym podaż odpowiedniej dawki witaminy C – witaminy, która zwiększa i poprawia wchłanianie żelaza.
Na co wskazuje twardniejący brzuch?
18 tydzień ciąży to moment, w którym mogą pojawić się pierwsze skurcze Braxtona-Hicksa (znane również jako fale Alvareza). Jest to "stawianie się" macicy, a więc jej napinanie, co odczuwasz jako twardnienie brzucha. Takie skurcze stanowią przygotowanie macicy do porodu, ale nie prowadzą do rozwierania szyjki macicy. Zwykle nie są także bolesne, aczkolwiek mogą powodować pewien dyskomfort.
Jeśli Twój brzuch twardnieje, zmień pozycję. Połóż się na lewym boku i chwilę odczekaj. Unikaj przy tym głaskania brzucha – szczególnie, jeśli właśnie wtedy dochodzi do częstego stawiania się macicy.
Wiele objawów jest typowych dla 18 tygodnia ciąży, jednak każdy kobiecy organizm jest inny. Jeśli martwią Cię powtarzające Cię symptomy, zawsze warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Specjalista rozwieje wszelkie wątpliwości.