1. Małe dziecko sobie popłacze, a w końcu i tak zaśnie
Być może takie podejście czasem przynosi oczekiwany efekt, oznacza jednak narażanie malucha na niepotrzebny stres. Jest postępowaniem okrutnym i niebezpiecznym, płacz dziecka zawsze ma bowiem swoje podłoże, które warto poznać.
2. Dziecko nie powinno być karane, bo to wpływa niekorzystnie na jego pewność siebie
Pewność siebie i wiara we własne możliwości to wyjątkowo ważne cechy, Twoje dziecko musi być jednak przygotowane nie do rządzenia, ale do życia w społeczeństwie. Jeśli więc postępuje niewłaściwie, należy zwracać mu uwagę, a uporczywe łamanie zasad zasługuje na karę.
Rock and Wasp @ shutterstock.com
3. Na dziecko nie powinno się naciskać, każde jego osiągnięcie jest wystarczające
Rodzice, którzy próbują zmusić dziecko do realizowania swoich własnych ambicji, zachowują się w sposób nieodpowiedzialny i w żadnym wypadku nie stanowią wzoru do naśladowania. Warto jednak motywować malucha do bardziej wytężonej pracy zwłaszcza, jeśli widzimy, że nie jest ona ponad jego siły. Konsekwencja w dążeniu do celu przyda mu się w dorosłym życiu, w którym zniechęcanie się po pierwszej porażce nie jest wskazane.
4. Nie ma nic złego w oglądaniu przez dziecko telewizji, jeśli musimy zająć się innymi rzeczami
Wszystko jest dla ludzi, a więc i telewizor nie jest dziecięcym wrogiem. Nie może jednak zastąpić rodziców, a w wielu domach jest to, niestety, powszechna praktyka.
Evgeny Atamanenko @ shutterstock.com