1. Ty ciamajdo/mazgaju
Wypowiadanie takich określeń względem swojego dziecka skutkuje tym, że w przyszłości taka osoba czuje się niezaradna życiowo i stale boi się tego rodzaju oceny ze strony innych ludzi. Jeżeli Twoje dziecko zrobiło coś nie po Twojej myśli lub po raz kolejny popełniło ten sam błąd, tłumacz mu na spokojnie, w czym jest problem, ale bez obrażania go.
2. Nie poradzisz sobie w życiu
Kolejna trauma, którą można zafundować dziecku, jeżeli usłyszy od Ciebie takie słowa. Nawet jeśli jesteś totalnie poirytowana i masz wrażenie, że Twoje dziecko jest całkowicie oporne na naukę (np. gotowania), to powstrzymaj swój język przed wypowiadaniem tak dramatycznych słów.
Maria Evseyeva @ shutterstock.com
3. Pimpusiu/słoneczko/serduszko itd.
Jeśli używasz takich określeń względem swojego dorastającego dziecka (a zwłaszcza syna!), to wprawiasz go w zakłopotanie. Młodzież pragnie czym prędzej wkroczyć w sferę dorosłości. Unikaj zwrotów tego rodzaju i traktuj swoje dzieci poważnie.
4. W Twoim wieku nie robiłam takich rzeczy
Większość nastolatków wyczuwa podświadomie, że to nieprawda. Nie próbuj zasłaniać się swoją rzekomą dojrzałością, gdy upominasz swoje dziecko. To je jeszcze bardziej zirytuje i spowoduje, że zechce się buntować przeciwko Tobie.
5. Kamil świetnie się uczy/Zobacz, jaka Kasia jest zgrabna
Jeżeli porównujesz swoje dziecko do innych ludzi, zwłaszcza jego rówieśników, wskazując tym samym, że jest od nich gorsze, to świadczy o Tobie bardzo źle. Rodzice powinni kochać swoje dzieci bez względu na wszystko i właśnie ta miłość pomaga im wzrastać, dojrzewać i stawać się po czasie dojrzałą jednostką.
Valua Vitaly @ shutterstock.com