1. Nierówne traktowanie uczniów
Dzieci są niezwykle chętne na uczenie się nowych rzeczy i rozwijanie talentów, jednak jeszcze bardziej uwielbiają być za to doceniane. Nie chodzi wcale o nagrody rzeczowe za udział w konkursie, ale o pochwałę ze strony nauczyciela, odpowiednia ocena wpisana do dziennika i sprawiedliwe podejście do oceny różnych sytuacji. Jeśli zawodzi nauczyciel i dzieci traktowane są niesprawiedliwie, one szybko tracą chęć do chodzenia na zajęcia.
2. Konflikty w klasie
Nasze pociechy bardzo przywiązują się do ludzi i miejsc. Chcą czuć się bezpiecznie w swoim środowisku szkolnym, które na czas zajęć stanowi dla nich praktycznie drugą rodzinę. Dlatego jeśli dzieci w klasie kłócą się i dokuczają sobie, a nauczyciele nie potrafią sprawiedliwie i stanowczo rozwiązać konfliktów, maluchy stronią od uczęszczania do szkoły, ponieważ nie czują się bezpiecznie.
Oksana Kuzmina @ 123rf.com
3. Zbyt wymagający, surowi nauczyciele
Każdy zgodzi się z tym, iż od dzieci należy wymagać, by zmobilizować je do nauki i osiągania postępów. Jednak przesada w żadną ze stron - ani zbytnie pobłażanie, ani zbyt mocny nacisk - nie są dobrym rozwiązaniem. Praca nauczyciela wymaga wiele cierpliwości i indywidualnego podejścia do każdego dziecka. Zbyt wymagający i niecierpliwy nauczyciel to zmora każdego ucznia, który powoduje strach przed chodzeniem na zajęcia i niechęć do szkoły.
4. Nauczyciele bez pasji
Otwarcie podręcznika na konkretnej stronie, niemal automatyczne odtworzenie tekstu z książki, mechaniczne wykonywanie kolejnych zadań z ćwiczeń, brak umiejętności odpowiedzi na pytania spoza podręczników - to wszystko skutecznie zabija w dzieciach chęć do chodzenia na nudne lekcje. Nie dowiadują się z nich przecież nic więcej, niż gdyby same przeczytały podręcznik.
Donaveh @ 123rf.com