Żywia
Żywia to piękne i bardzo dźwięczne imię pochodzenia słowiańskiego. Co ciekawe, imię to nie ma specjalnego znaczenia. Żywia odnosi się do Żywii, czyli dawnej słowiańskiej bogini. Według wierzeń, była ona patronką płodności, wiosny i życia.
Bogna
Bogna to staropolskie zdrobnienie imion kobiecych, które rozpoczynały się na "Bog-", jak np. Bogusława lub Boguchwała. Niektórzy uważają, że imię Bogna wymyślił sam Jan Długosz.
Dąbrówka
Dąbrówka to imię „przyniesione” do polskiej historii przez czeską żonę Mieszka I, księżniczkę Dobrawę. Korzeni tego imienia należy szukać w nazwie lasu dębowego, czyli "dąbrowie". Inną wersją imienia Dąbrówka jest Dubrawka lub Dubrowka.
Świetlana
Świetlana to imię popularne we wschodnich krajach słowiańskich, czyli na Białorusi, Ukrainie i w Rosji. Tam przybiera ono formę Swietłany. Polska Świetlana nie była popularna, chociaż źródłosłów imienia jest bardzo piękny – oznacza kobietę przepełnioną światłem, jasną, promienną.
Gosława
Gosława stanowi zdrobnioną formę żeńskich imion Gorzysława oraz Godzisława. W niektórych dawnych pismach można znaleźć inne zdrobnienia, np. Goszka.
Miłochna
Miłochna to zdrobnienie od staropolskich kobiecych imion zaczynających się na "Miło-" (np. Miłosława).
Sława
Jeszcze w latach komunistycznych imię Sława było dosyć popularne. Odnosi się ono do staropolskiego rozumienia „sławy”, które dziś moglibyśmy porównać z wyrażeniami „dobra sława”, „dobra reputacja”, „wysoka renoma”.