Staropolskie imiona wracają do łask. Nie powinno to dziwić. Po latach absolutnej fascynacji kulturą Zachodu zaczynamy dostrzegać, że my także mamy wiele pięknych imion. Jeszcze do niedawna w urzędzie królowały imiona jak z telenoweli: Vanessa, Jessica, Paola, Nicola itd. Dzisiaj to synonim obciachu.
Ruslan Guzov @ shutterstock.com
Żywia
Żywia to piękne i bardzo dźwięczne imię pochodzenia słowiańskiego. Co ciekawe, imię to nie ma specjalnego znaczenia. Żywia odnosi się do Żywii, czyli dawnej słowiańskiej bogini. Według wierzeń, była ona patronką płodności, wiosny i życia.
Bogna
Bogna to staropolskie zdrobnienie imion kobiecych, które rozpoczynały się na "Bog-", jak np. Bogusława lub Boguchwała. Niektórzy uważają, że imię Bogna wymyślił sam Jan Długosz.
Dąbrówka
Dąbrówka to imię „przyniesione” do polskiej historii przez czeską żonę Mieszka I, księżniczkę Dobrawę. Korzeni tego imienia należy szukać w nazwie lasu dębowego, czyli "dąbrowie". Inną wersją imienia Dąbrówka jest Dubrawka lub Dubrowka.
Świetlana
Świetlana to imię popularne we wschodnich krajach słowiańskich, czyli na Białorusi, Ukrainie i w Rosji. Tam przybiera ono formę Swietłany. Polska Świetlana nie była popularna, chociaż źródłosłów imienia jest bardzo piękny – oznacza kobietę przepełnioną światłem, jasną, promienną.
Gosława
Gosława stanowi zdrobnioną formę żeńskich imion Gorzysława oraz Godzisława. W niektórych dawnych pismach można znaleźć inne zdrobnienia, np. Goszka.
Miłochna
Miłochna to zdrobnienie od staropolskich kobiecych imion zaczynających się na "Miło-" (np. Miłosława).
Sława
Jeszcze w latach komunistycznych imię Sława było dosyć popularne. Odnosi się ono do staropolskiego rozumienia „sławy”, które dziś moglibyśmy porównać z wyrażeniami „dobra sława”, „dobra reputacja”, „wysoka renoma”.
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Kamila
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55