1. By mogło dojrzeć
Proces usamodzielniania się sprzyja temu, by osiągnąć pełnię dojrzałości. Chcesz trzymać swoje dziecko pod kloszem, a potem wyzywać od nieudaczników życiowych, czy pragniesz wychować dojrzałego, odpowiedzialnego, zdolnego do normalnego życia człowieka?
2. By mogło założyć swoją rodzinę w przyszłości
Usamodzielnienie się jest konieczne, gdy chcemy wypuścić naszą pociechę w świat i zapewnić jej możliwość założenia swojej rodziny w przyszłości. A chyba tego pragniesz dla swojego dziecka, prawda?
Robert Kneschke @ fotolia.com
3. By nie miało problemów w dorosłym życiu
Gdy nie dasz mu możliwości samodzielnego podejmowania działań i decyzji, to będzie miało poważne problemy w dorosłym życiu. Zarówno w kontekście życia zawodowego, jak i uczuciowo-rodzinnego. Nie rób mu krzywdy!
Curlymary @ fotolia.com
4. By miało zdrowe poczucie własnej wartości
Samodzielność jest konieczna do tego, by młody człowiek czuł się w pełni wartościowy. Chcesz mu to odebrać? W przypadku nieumiejętności podejmowania samodzielnych decyzji i działań osoba staje się zakompleksiona i może to prowadzić do powstawania poważnych zaburzeń emocjonalnych.
5. By nie porównywało się do innych
Osoby mające problem z usamodzielnieniem się często zaczynają porównywać się do innych, zwłaszcza rówieśników i zaczynają się czuć gorsi na ich tle. Nie dopuść do tego.
Ruslanshug @ fotolia.com