1. Kleszcze żerują nie tylko w lesie
Choć większość z nas kojarzy ryzyko ataku kleszczy z wycieczką do lasu, żerują one także w trawach i krzewach, a nawet w centrum miasta. Warto mieć oczy dookoła głowy!
2. Ugryzienie przez kleszcza może przejść niezauważone
Ponieważ ugryzienie kleszcza w ogóle nie boli, jeśli nie obejrzymy dokładnie naszego ciała, ryzykujemy przedostanie się do organizmu groźnych patogenów. Pamiętaj o profilaktyce – noś długie rękawy i wysokie buty, stosuj środki odstraszające, a przed spaniem zawsze sprawdzaj swoje ciało.
pixabay.com
3. Kleszcze przenoszą groźne choroby
Czy wiesz, że 10-40% kleszczy przenosi chorobotwórcze drobnoustroje? W zależności od miejsca ich żerowania, możemy zapaść na rozmaite schorzenia, w skrajnych przypadkach – śmiertelne. Nawet jeśli kleszcz nie zarazi nas żadną chorobą, jego ugryzienie może zaowocować reakcją alergiczną albo odczynem zapalnym.
pixabay.com
4. Borelioza
Bakteryjna borelioza potrafi na stałe uszkodzić układ ruchu. Wywołują ją krętki borrelia, które znajdują się w wydzielinie kleszczy – choroba wymaga długiej kuracji antybiotykami.
5. Kleszczowe zapalenie opon mózgowych
Jedną z najczęstszych przyczyn KZM jest ugryzienie kleszcza. Objawia się ono gorączką, bólem, wymiotami, zaburzeniami układu nerwowego i odchyleniami na tle psychicznym. W skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci.
pixabay.com