W cieplejszych miesiącach ochoczo spędzamy czas na świeżym powietrzu. Niestety, z nie mniejszym entuzjazmem witają wyższe temperatury kleszcze. Choć ich ugryzienie jest bezbolesne, przenoszą one wiele groźnych chorób. Dlaczego powinniśmy się bać tych niepozornych żyjątek?
pixabay.com
1. Kleszcze żerują nie tylko w lesie
Choć większość z nas kojarzy ryzyko ataku kleszczy z wycieczką do lasu, żerują one także w trawach i krzewach, a nawet w centrum miasta. Warto mieć oczy dookoła głowy!
2. Ugryzienie przez kleszcza może przejść niezauważone
Ponieważ ugryzienie kleszcza w ogóle nie boli, jeśli nie obejrzymy dokładnie naszego ciała, ryzykujemy przedostanie się do organizmu groźnych patogenów. Pamiętaj o profilaktyce – noś długie rękawy i wysokie buty, stosuj środki odstraszające, a przed spaniem zawsze sprawdzaj swoje ciało.
pixabay.com
3. Kleszcze przenoszą groźne choroby
Czy wiesz, że 10-40% kleszczy przenosi chorobotwórcze drobnoustroje? W zależności od miejsca ich żerowania, możemy zapaść na rozmaite schorzenia, w skrajnych przypadkach – śmiertelne. Nawet jeśli kleszcz nie zarazi nas żadną chorobą, jego ugryzienie może zaowocować reakcją alergiczną albo odczynem zapalnym.
pixabay.com
4. Borelioza
Bakteryjna borelioza potrafi na stałe uszkodzić układ ruchu. Wywołują ją krętki borrelia, które znajdują się w wydzielinie kleszczy – choroba wymaga długiej kuracji antybiotykami.
5. Kleszczowe zapalenie opon mózgowych
Jedną z najczęstszych przyczyn KZM jest ugryzienie kleszcza. Objawia się ono gorączką, bólem, wymiotami, zaburzeniami układu nerwowego i odchyleniami na tle psychicznym. W skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci.
pixabay.com
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Dlaczego warto badać gęstość kości?
Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Kamila
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26